Přeskočit na hlavní obsah

Planinka
Sněhu jsme si letos sice moc neužili, ale zapátrali jsme v archivu a pár výletů na sněhu jsme přeci jen absolvovali. Jsou to začátky našich toulek i se ségruší, takže je na fotkách jako malý špunt. Ségra se za ten rok trošku změnila, trošku povyrostla, ale střeštiprdlem zůstala. Naše výletové cíle zůstali skoro stejné. Jen na nich zmizel sníh.

Dnes vám popíšeme místo, kde jsme byli loni v lednu. To jsme ještě jeli vrcholovou turistiku. Sice ne jako vrcholoví turisté, ale žádný vrchol před námi nebyl v bezpečí. Někdy jsme se prodírali všemi možnými keři, někdy stoupali po kamenných pěšinkách, kde by byl průšvih šlápnout vedle, ale zdolali jsme všechny vrcholy v našem okolí.

Tento výlet je z vrcholu Planinka. Nachází se v těsně za hranicí Přírodního parku Pod Štědrým, ale to mu na kráse neubralo. Nevím, zda tento kopeček označit jako vrchol, vždyť má pouze 629 m n. m. a celou cestu jsme šli po krásných cestách zapadaných sněhem. Já jsem si to užíval, byla to procházka přímo pro mne. Nic náročného a spousta věcí ke zkoumání. Ale ségruše to měla horší. Ještě chuděra skoro tahala bříško po zemi, ale výlet zvládla statečně. Navíc ani bříško jí nebránilo v tom, aby mne pošťuchovala.

Když jsme zdolali vrchol, vydali jsme se nejkratší cestou zpět k autu. To byla sranda. Lepší cestu panička vymyslet nemohla. My jsme si to užívali, ale jak jí to klouzalo. To byla sranda. Vypadala, že se ještě nenaučila chodit. Vlastně náš sestup byl jediný kousek výletu, kdy i ségruše byla hodná a soustředěná. A věřte tomu nebo ne, musel to pro ní být nadpsí výkon. Také když chcete jít zkratkou a nekoukáte na klesání, nemůžete čekat, že cesta bude bezpečná. Ale zvládli jsme to ve zdraví. Jen o kousek dál mne málem srazila srnka. Ta přede mne vyskočila tak z nenadání, že jsem si z toho sedl na zadek a vůbec nechápal, co se děje. Musím ovšem uznat, že měla odvahu.

Tuto malou procházku do přírody bych doporučil každému, kdo má rád klid a pohodu. Cesta na vrchol není náročná a les je tu opravdu nádherný. Navíc cestou se naskytnou i pěkné vyhlídky, které nejsou v mapě nijak uvedené.