Přeskočit na hlavní obsah

Dívčí studánka
Když jsme na tento výlet vyráželi, rozhodl jsem se, že si jej pořádně užiji. Pořádně jsem se vyspal a probudil se s dováděcí náladou. To budou mít holky radost. Cíl naší cesty byla Dívčí studánka vybudována v Brdech na počest žen, které v okolí pracovaly.

Ke studánce vede krásná cesta. Je zpevněná, takže panička šla celkem svižně. Já jsem důkladně zkoumal okolí. A že tu bylo co zkoumat.

Cesta vede vzrostlým lesem, kdy na jedné straně cesty je jehličí a na druhé straně cesty je borůvčí, tráva a malé stromky. Pobíhal jsem si ze strany na stranu. Chvilku jsem zkoumal, kdo tu bydlí, chvíli zlobil ségru. Chuť pobíhat mne za celou procházku nepřešla. Jen mne mrzelo, že jsme nenarazili na žádného kámoše. Ani jejich stopy jsem nenašel. Je pravda, že cestou jsme potkali několik mravenišť, nad hlavami nám zpívali ptáci, ale po jiných kámoších zde nebylo ani památky.

Za chvilku jsme dorazili na křižovatku, která nám ukazovala směr ke studánce. Podle mne by ani ukazovat nemusela. Vždyť kdo má famfrňák a oči na správném místě, směr ke studánce najde hned. Nejde se zmýlit. Studánka stojí totiž u cesty a hned naproti ní je ohniště. Jak je kolem les vzrostlý, je vidět opravdu daleko.

Ke studánce jsem to vzal se ségruší hodně rychle. Zasoutěžili jsme si, kdo bude u cíle první. Několikrát jsme se museli vrátit k paničce, ale to je jenom dobře. Jinak by ségruše byla v cíli první. To já nemohu dopustit. Tímto stylem jsem vyhrál. Sice pouze o chloupek, ale těsná výhra také výhra.

Co mne ale překvapilo nejvíce, nebyla studánka, ale ségra. Místo aby si prohlížela cíl výletu, šla kontrolovat ohniště. Vůbec netuším, proč to stále dělá. Vždyť vodička je mnohem lepší než ohniště, byť hezké. Sváču nám nosí panička v batohu, nic jiného stejně nebaštíme. A vodička je báječná. Obzvlášť ta co vytéká ze studánek. Pít ze studánek nesmíme, z nich nám panička vždy nabere vodu do misky. Jediná výjimka je, když voda teče ze studánky potůčkem. To už můžeme pít přímo. Někdy si i smočím tlapky, aby mi to lépe tlapkalo. Ale studánku si vždy prohlížím pouze zvenku, maximálně zkontroluji, zda je v ní voda.

V této studánce jako ve většině místních studánek voda byla. A bylo jí opravdu hodně. Studánka byla plná po okraj kamenů a voda z ní tekla proudem. Po mém skotačení bylo na čase se pořádně napít a schladit tlapy pro další běhání. Vždyť nás čeká ještě dlouhá cesta. Musíme se poohlédnout po okolí a vrátit zpět.