Přeskočit na hlavní obsah

Dřevorubecká studánka


Procházka, o které vám dnes budu vyprávět, nebyla jako žádná jiná. Hodně mne toho naučila. Po této procházce jsem mnohem opatrnější než kdy dříve.

Začátek procházky probíhal jako vždy. Dojeli jsme do cíle, zaparkovali auto, podívali se do mapy a vyrazili k cíli našeho výletu. Já si hopkal cestou necestou a zkoumal okolí, panička mne následovala po cestě.

Po jedné straně cesty rostl krásný vzrostlý les, na druhé straně byl les mlaďoučký. Mne dnes zajímal pouze ten vzrostlý. Pod stromy byl místy mech, místy borůvčí. V borůvčí to krásně bzučelo a já si jím pobíhal sem a tam. Borůvčí mne příjemně šimralo na břiše a já si připadal jako v pohádce.

Po chvíli jsem vyměnil borůvčí za trávu a mech. Tady mi to při pobíhání mlaskalo pod tlapami. Bahno za mnou lítalo a já byl za chvíli skoro celý flekatý. Občas jsem zastavil u louže, abych se napil a pokračoval jsem v pobíhání dále.

Při pobíhání jsem si všimnul čtyř mravenišť, jak obklopují malou pěšinku. To se ví, že jsem je musel jít zkontrolovat. Sotva jsem však zvedl hlavu od mraveniště, uviděl jsem studánku. Byla pěkně schovaná za mraveništi v hustém mladém lese. Nebýt mravenišť, asi bych jí minul.

V mžiku jsem vyměnil prohlížení mravenišť za průzkum studánky. Byla pěkná, krásně udržovaná a plná vody. Dokonce z ní i voda vytékala a tvořila malý potůček. Toho jsem musel využít a pořádně se napít a schladit.

Prohlédl jsem si i okolí studánky. Mladý les pomalu ustupoval a měnil se ve vzrostlý. Na zemi rostl mech a mezi mechy byly louže. To jsem ještě nikdy nikde neviděl. Pomalu jsem po mechu našlapoval a pokračoval kupředu. Už jsem si byl jist, že se nemůže nic stát a najednou, zničehonic, jsem se začal propadat. Mech mne začal vcucávat do sebe. Čím více jsem se mu bránil, tím jsem byl hlouběji. V tu chvíli jsem se zastavil a neodvážil se ani štěknout. Jen jsem koukal vyděšeně na paničku.

Jakmile panička uviděla, co se stalo, vydala se mi na pomoc. Bořila se do mechu, ale nedbala na to a za chvilku byla u mne. Snažila se mne zachytit, ale zároveň se snažila zůstat na místě, kde se propadala co nejméně. Ještě že jsem měl na sobě postroj. V jednu chvíli skočila vedle mne a vytáhla mne ven za ucho u postroje. Pak už jsme mazali na pevnou zem, kde jsme si pořádně oddechli.

Ani si nedokážete představit, jak jsem byl rád, že jsem z mechu venku. Na paničce bylo vidět, že s ní můj průzkum pořádně otřásl. Ještě mne pustila do potoka se vykoupat, sundala mi postroj a šli jsme dom.

Od té doby zkoumám nová místa s respektem. Nikdy nevíte, co se může stát. A k podmáčenému mechu s loužemi okolo se již nepřibližuji. Jedna zkušenost s podobným místem mi naprosto stačí.