Přeskočit na hlavní obsah

Podhůrka


Ne vždy jdeme na plánovanou procházku nebo výlet. Někdy se jdeme pouze projít. Občas jdeme na místo, kde to máme rádi, jen cestu si třeba trošku upravíme a nakoukneme někam, kam obvykle nechodíme. A o tomto místě budu vyprávět dnes.

Toto místo se nachází kousek od Přírodního parku Pod Štědrým. Z přírodního parku k němu vede krásná cesta, kterou dojdete až do Dožic. Tam cesta končí. Nebo začíná.

Dominantou okolí je vrchol Štědrý. Dokud nebylo pole oseté, chodili jsme se na něj koukat z kopce. Když pole oseli, museli jsme si najít alternativu. A ta nás mile překvapila. Cesta od Dožic je upravená, ale jak se blížíte ke konci, cesta se mění. Za posledním domem v ulici se promění na štěrkovou a i ta za chvíli zmizí. Tam se to pak ťape.

I u štěrkové cesty je spousta míst, která se dají zkoumat. Co jsem třeba nikde jinde nepotkal, jsou, jak místní říkají, hradby. Jsou to malé kamenné plůtky kolem luk i polí. Některé jsou rozpadlé, místy skoro neznatelné – ty jsem musel vyčmuchat, ale místy jsou v perfektním stavu a vybízejí k blbnutí. Ty se ségruší rádi přeskakujeme. Každou chvilku je sice u hradby strom, ale o to zajímavější hra je.

Na konci hradby stojí jedna malá chaloupka, u které bydlí s paní pes. Chodí si přes cestu sem a tam, poštěkává, ale kdykoli, když už touto cestou jdeme, jde se před námi schovat na zahradu a nechá nás přejít. Jakmile jej obejdeme, jde na nás opět dorážet. A to je hodně nepříjemné. Naštěstí nejde nikdy za námi.

Hned za chaloupkou je malý rybníček. Věřte tomu nebo ne, nikdy jsme se v něm nekoupali. Ale kachny, ty tam mají pré. Od jara do podzimu je jich plný. K rybníku vede dřevěná lávka, ale na tu nás panička nepouští.

O kousek dál za rybníkem začíná louka. Ta je super. Tam můžeme běhat o sto šest. Pod loukou je další rybník, ten se jmenuje Mlýnský. Tak se teprve chystáme, ale z dálky vypadá báječně. Co nás ale překvapilo, je ohrada s koňmi. Už je zpět u cesty a kromě koní jsou v ní i ovce a kozy. Už víme, kam budeme letos chodit na kus štěku. Ke kravám nemůžeme, tam bude řepka, tak si můžeme chodit poštěkat sem. Navíc, čím víc kámošů, tím více informací. A tito kámoši jezdí po okolí, tak nám určitě nějaký tip na výlet také dají. Jen je nesmíme vyplašit.