Přeskočit na hlavní obsah

Pomník partyzánůmPomník Na Dědku, o kterém vám budeme dnes vyprávět, se nachází těsně u hlavní silnice a má hodně zajímavou minulost. Pomník sám o sobě temnou minulost nemá, ale důvod proč byl postaven, moc veselý není.

Ani jedna z těchto dvou věcí nás ovšem od návštěvy neodradila. Jezdíme kolem často a bylo tedy na čase se u pomníku zastavit. Je vidět, že se o něj někdo stará, protože je stále perfektně upravený. A tak to má být.

Sotva jsme vyskočili z auta, chtěli jsme se pustit do zkoumání. Od paničky jsme dostali poučení, jak se máme chovat a šli jsme na to. První co mne zaujalo, bylo velké mraveniště vedle pomníku. Na pomník jako takový jsem se zběžně podíval a šel za mravenci. Přeci jen jsou mi bližší.

Panička si pomník důkladně prohlédla. Je pravda, že pomníků v takovémto stavu a takto udržovaných jsme za celou éru našich toulek moc nepotkali. Za prohlédnutí tedy opravdu stojí. Přečetla si příběh, který se k němu váže a šla se s námi podívat po okolí.

Okolo pomníku roste krásný mladý, hustý les. Do toho se nám moc nechtělo. Vlastně do něj ani nesmíme. Co kdybychom narazili na divočáka? Setkání s kanci nám v poslední době přibývá. A není nám to moc příjemné. Nic jim udělat nechceme, ale copak oni to vědí? Ke všemu se blíží období, kdy budou vodit pyžámková čuňátka a to se jeden nemůže spoléhat na to, že když on se otočí, že to udělá i to prase a půjdeme si každý po svém.

Vydali jsme se proto do lesa přes hlavní silnici. Ten je již vzrostlý, plný mechu, borůvčí a maliní. Vede jím spousta pěšinek a to se potom okolí poznává jedna báseň. Na to, jaké je nyní sucho, jsme potkali i několik louží. Samozřejmě jsme se nejdříve občerstvili a poté důkladně vykoupali. Konečně jsme byli připravení na opravdové dobrodružství.

Chvilku jsme si pobíhali, chvilku jsme si hráli. Narazili jsme na místečko v lese, kde určitě rostou krásné houby. Toto místečko je pro ně jako stvořené. Mech a široko daleko samé maliní. To budeme muset přijít v sezóně zkontrolovat.

Uprostřed mechu byl pařez, na kterém si panička odpočinula a mne a ségruši nechala hledat místní kámoše. Já jsem nikoho neobjevil, ale ségruše se po několika stopách vydala. Stopování není práce pro mne. Já se se zvířaty rád pobavím, ale hledat kudy kam jdou, to mne nebere. To není sranda. Šel jsem si raději odpočinout do mechu a hledání nechal na ségře. Však on jí pohyb neuškodí.