Přeskočit na hlavní obsah

Rozhledna Na Kupě, Jestřebice


Dnes vám budu vyprávět jeden vzpomínkový výlet. Jsou to dva roky, co jsme o dovolené navštívili rozhlednu Na Kupě u Jestřebic. Nic moc se u ní nezměnilo. Tedy až na plodiny na polích.

Rozhledna stojí uprostřed polí, kde mají místní myslivci svou chajdu. Vede k ní asfaltová silnice, po které skoro nikdo nejezdí. Možná je to tím, že končí u rozhledny. Kdo ví.

Pro mne, jako milovníka pohybu v přírodě je to velké plus. Mohl jsem si po silnici běhat, jak se mi zachtělo. Sice jsem musel být blízko u paničky, protože co kdyby náhodou někdo zrovna jel, ale i tak jsem si to užíval.

Do polí jsem nesměl, to dá rozum, ale podél cesty je pruh, který skýtá úkryty pro místní obyvatele. Ty jsem ovšem nepotkal. Ani zajocha, ani srnku. Jen krávy jsem zahlédl. Naštěstí byly v bezpečné vzdálenosti. Já vím, že nic nedělají. Mají krásná velká kukadla a sympatický výraz. Ale co kdyby si se mnou chtěly hrát? Vždyť já nejsem zvyklý hrát si s někým, kdo je větší.

Dobře, občas potkáme někoho, kdo je skoro stejně velký jako já. Jenže i v těchto případech jsem větší. A to mi vyhovuje. Možná, kdyby v ohradě bylo telátko, s tím bych si pohrál, ale s krávou určitě ne.

Jak jsem si tak hopkal po cestě a přemýšlel nad kravkami, pomalu ale jistě přede mnou rostla rozhledna. Jak já jsem se těšil, až její okolí prozkoumám. Stojí si tu tak sama, že zde bude určitě spousta kámošů. Nahoru mne panička nedostane, to jsem si jist. Ale o nic nepřijdu.

Zatímco panička šlapala na rozhlednu, já jsem si prohlížel místečko pod ní. Je tu stín a lavička se stolkem pro posezení. Opodál je lavička pro tuláky, jako jsem já. I odsud je vidět do okolí a nemusí se šplhat 45 schodů do výšin.

Chvilku jsem nechal paničku, aby se rozhlédla po okolí a pořídila fotky. Když už mne čekání přestalo bavit, usoudil jsem, že je na čase na paničku štěknout, že je třeba se věnovat i mému zkoumání.

Netrvalo dlouho a už jsem si pobíhal kolem rozhledny. Objevil jsem malý altánek, do kterého jsem se ukryl, abych mohl na paničku bafnout. Proběhl jsem se po poli, které již bylo sklizené, a vyrazil zpět směrem k silnici.

Vydal jsem se o kousek dále, po polní cestě a objevil malý křížek schovaný pod stromem. Krásné malé zastavení. Rozhlédl jsem se po okolí, zavrtěl ocáskem na kravky a vydali jsme se pomalu zpět k domovu.