Přeskočit na hlavní obsah

Stádlecký mostNedávno jsme se toulali pod Podolským mostem. Tentokrát jsme zavítali k mostu, který stál na jeho místě předním.

Stádlecký most, kdysi Lannův, stával v místech dnešního Podolského mostu. Kvůli plánovanému zatopení okolí byl most rozebrán a přestěhován. Nyní stojí u obce Stádlec, na krásném místě u mlýna. Když jsem si s paničkou prohlížel dobové fotky místa, kde stál původně, musím uznat, že mu nové umístění vybrali stejně hezké, jako bylo jeho původní.

Málokde se dnes najde místečko, kde by voda tekla proudem, okolo byly samé lesy a břehy řeky spojoval most. Samozřejmě ne ledajaký most. Stádlecký most má své kouzlo, stejně jako mlýn, vedle kterého stojí. Kdybych mohl, hned bych tam bydlel.

Místo je to opravdu nádherné. V naprostém tichu tu vyniká šumění vody. Občas se po mostě projede auto. To je jediný rachot, který narušuje kouzlo tohoto místa.

Co mne také překvapilo, bylo množství lidí, co jsme tu potkali. Většina z nich se přijela na most podívat, pořídila fotky a odjela. To jsem paničce nedovolil. Když už jsme sem dojeli, museli jsme se podívat i po nejbližším okolí.

Nejdříve jsme se vydali po asfaltové cestě k vodopádu. Ten jsme ale kvůli terénu neviděli. Šli jsme po asfaltové cestě do kopce. Když jsme viděli sráz, který k vodopádu vedl, jeho návštěvu jsme si rozmysleli. To ovšem vůbec nevadí, máme v plánu cestu naplánovat znovu a lépe.

Cestou nás minulo asi deset aut. Musel jsem jít pořád u nohy a světe div se, to mne vůbec nebavilo. Dělal jsem vše pro to, abych paničku přesvědčil k procházce ve vodě.

Po chvilce přemlouvání jsme se vydali k řece. To bylo bájo. Vrhl jsem se do vody málem i s paničkou. To bych tomu dal. Naštěstí jsem si brzy uvědomil, že mne připnula u skupiny lidí na vodítko a stihl jsem zastavit ještě na břehu.

Ve chvíli kdy mne pustila, jsem si povyskočil a rozeběhl se k vodě. Proběhl jsem pod mostem a hupsnul do vody. Plaval jsem, co mi síly stačily. Chvíli jsem plaval přímo za famrfrňákem. Když jsem se dostal dále od břehu, zjistil jsem, že mne unáší proud. Změnil jsem proto směr a vyrazil proti proudu. To začala být dřina a zábava v jednom.

Po chvilce jsem byl vyplaván až moc a rozhodl se, že se vrátím na břeh. Musel jsem také zkontrolovat paničku. Co kdyby se beze mne začala nudit.

Jak jsem zjistil, na nudu neměla čas ani panička. Fotila si nádhernou přírodu v okolí. Až doma jsem zjistil, že na fotkách jsem i já, jak plavu. Co naplat, rozmlouvat jí focení mé maličkosti nemá cenu. Stejně si nedá říct.


Před cestou domů jsem musel uschnout. To v tomto počasí nebyl vůbec žádný problém. Myslel jsem, že si jen tak poležím na břehu, ale to mi nevyšlo.

Panička zavelela k odchodu. Vydali jsme se pomalu zpět k mostu. K mému překvapení už tu skoro nikdo nebyl. Nechal jsem se ještě několikrát vyfotit a konečně se dostal k prohlédnutí řeky z výšky.To byl úplně jiný pohled než ze břehu. Nejen je že vidět dále po proudu, ale vynikne tu celá krása přírody. Voda šumí, ptáčci zpívají. Nic jiného není slyšet. To je ráj na zemi, co říkáte?