Přeskočit na hlavní obsah

Studánka u Přebudova


Po dlouhé době jsme se opět vrátili na místa, kam chodíme rádi. Přírodní park Pod Štědrým sice nemáme ještě celý prozkoumaný, ale ke studánce u Přebudova musíme alespoň jednou za měsíc vyrazit.

Nyní, když je jaro a příroda je plná mláďat, je třeba zkontrolovat místní kámoše a jejich přírůstky. Co kdyby se tu objevil někdo nový? Nebo co kdyby se někdo odstěhoval?

Mláďátka nám tu letos určitě přibydou. Minimálně od srnek a zajochů. Na ty se moc těšíme. Nesmíme zapomenout na mladá divoká prasátka. Ty jsou vždy správňácky oblečená. Celý den si chodí v pruhovaném pyžamu a vůbec jim to nevadí.

Je pravda, že ani já ani ségra kožich nepřevlékáme, ale rádi se chodíme láznit. To nyní nebude úplně možné. Když se rodí malá prasátka, vždy nám obsadí naše nejoblíbenější lázně. Přímo tady u studánky na prasátka nejspíše nenarazíme. Jednak tu nemají žádné lázně a navíc, stromy v lese jsou moc vysoké a kolem studánky je to samá louka a pole.

Jediné z čeho mám strach je, že se ségruše bude chtít kamarádit se srnčátkem nebo s mladým zajochem. To zase bude práce ji ohlídat. Vždyť ona je všude. Navíc se ráda seznamuje a pro to není nyní nejlepší doba.

Asi budu muset paničku přesvědčit, abychom se sem vrátili ve chvíli, kdy budou mláďátka větší. Do té doby můžeme objevovat jiné krásy našich končin. A nové rybníky. Na ty se letos moc těším. Ne že bychom jich loni navštívili málo, ale rybníků není nikdy dost.

Když už jsme ale tady, zkusím se porozhlédnout po okolí. Musím to tu zmapovat dříve než ségruše. Vodu ve studánce již zkontrolovala panička. Stále je jí tu dostatek, což je fajn. Já proběhnu louku, než mi jí posekají. V okolí už se ve velkém seká, tak je třeba si trávu užít, dokud to jde.

Na louce jsem žádného nového kámoše nenašel. Tedy až na kámoše z hmyzí říše. Těch je tu opravdu hodně. Nejvíce asi cvrčků. Ten cvrkot se nedá ani z dálky přeslechnout. Je to tu jako u moře. Tam se letos nepodívám, ale jen tak na něj nezapomenu. Třeba jednou si v něm zase zaplavu.

Také hodně ptáčků přiletělo. Jejich zpěv je naprosto úžasný. Když si představíte, jak si jen tak sedíte na louce, posloucháte cvrčky a ptáčky, to je pohodička, že?