Přeskočit na hlavní obsah

Zřícenina hradu Dobronice u Bechyně
Někdy se nám stane, že si vybereme cíl výletu a neověříme si, zda je přístupný. Naštěstí jsme se již poučili a moc často se nám to nestává. Když se tak ovšem stane, není to nic příjemného.

Tentokrát jsme si vybrali za náš cíl zříceninu hradu Dobronice u Bechyně. Dostali jsme od kamarádů doporučení, že se mi tam bude s paničkou líbit. Hupsli jsme do auta a vyrazili vstříc novému dobrodružství.

První nepříjemnost co nás potkala, byla absence jakéhokoli vhodného místa na zaparkování. To jsme na tento výlet jeli opravdu malým autem, takže nakonec jsme se vmáčkli, ale kde by zaparkovali vaši páníčci s větším autem, to vám nepovím.

Jakmile jsme měli zaparkováno, nic nám nebránilo k výletování. Panička vzala batoh plný dobrot a šli jsme vstříc novému dobrodružství.

Zřícenina hradu se nachází v malé obci, kde jsem musel jít na vodítku. Ne, že bych to u nohy nezvládl, ale na skoro každé zahradě jsem měl kámoše. Nevím jak vy, ale já když vidím kámoše, musím jej pozdravit. Tady jich bylo tolik, že kdybych měl všechny pozdravit, ani do večera bychom nedošli k hradu. 

Cesta k hradu nás vedla pěšinkou z mírného kopečka. Podél cesty rostly keře a vysoké stromy. Podle zpráv, které tu nechali psí kámoši, kteří tu byli před námi, jsme se opravdu měli na co těšit. Odpověděl jsem jim na jejich pozdravy a šel vstříc zřícenině.

Dnes jsem si to netlapkal jako velký Frája. Dnes jsem si poposkakoval, jak to dělá obvykle ségruše. Jakpak by také ne, vždyť zříceniny hradů ukrývají tajemství. Každá zřícenina má své. Někdy je to sama její historie, někdy je to pověst o pokladu.

Ne že by mne nelákalo nějaký ten poklad najít, ale abych pravdu štěkl, nijak aktivně jej nehledám. Já raději prozkoumávám zříceninu jako takovou a hledám různá zákoutí, ze kterých mohu na paničku bafnout. Nejinak tomu mělo být i tentokrát.

Jak jsem si tak pomalu poposkakoval vedle paničky, zřícenina hradu se před námi zvětšovala. Byl jsem čím dál tím více natěšený. Už nám chyběla poslední zatáčka a byli jsme v cíli.

Jako první sem objevil přístřešek a v něm dva kluky, kteří mi pořádně vydrbali kožich. Zaslechl jsem, jak paničce říkají, že je zavřeno. V tu chvíli jsem se přestal nechat drbat a šel se podívat ke kovaným vratům. K mému překvapení jsem zjistil, že mají opravdu zavřeno.

Co naplat, už jsme přeci tady. Přeci nepojedeme hned domů. Vydal jsem se zpět k paničce s nadšením, že se nechám alespoň pořádně vydrbat. Když jsem k paničce došel, zjistil jsem, že kluci jsou už fuč. Teda, to byl den.

Rozhlédl jsem se kolem sebe a objevil výklenky. Musel jsem prozkoumat alespoň je. Schovat se v nich moc dobře nedalo, protože mne panička hlídala ostříží zrakem. Asi čekala nějakou tu psinu.

Abych udělal paničce radost, snažil jsem se alespoň pózovat. Moc dlouho mi pózování nevydrželo. Šel jsem se schovat do přístřešku, kde byli předtím kluci, a házel na paničku smutná očka. Nebo hladová? Kdo ví. Každopádně vždy, když se na paničku tímto kukučem podívám, ví, že by to chtělo sváču.

Schovali jsme se v přístřešku, svačili a přemýšleli co dál. Jestli jet dom, nebo najít ještě jiný cíl v okolí. Rozhodli jsme se pro návrat domů. Příště budeme muset naplánovat cíl bez vstupu, abychom věděli, že si jej opravdu prohlédneme.