Přeskočit na hlavní obsah

Pramen Litavky


 Najít pramen Litavky je skoro nadpsí výkon. Přitom by si jeden štěkl, že to bude sranda. Sranda by to možná byla, ale určitě ne po dešti. Když už pramen jednou naleznete, zjistíte, že se ukrývá na krásném místě. Všude kolem vás je les, nejdříve vzrostlý, poté už nízký a pořádně hustý.

 Cesta k pramenu byla skoro celou dobu asfaltová. Po té se mi moc tlapkat nechtělo. Vydal jsem se proto lesem vedle cesty. To už bylo jiné dobrodružství. Kam očadlo dohlédlo, všude samé borůvčí. Borůvčí tak vysoké, že mne příjemně hladilo na bříšku.

 Občas borůvčí nahradil mech a kapradí. Kapradí bylo tak vysoké, že mne příjemně hladilo po hřbetě. Jakmile jsem šlápnul do mechu, tlapka se mi zabořila a mech krásně čvachtnul. Byl tak napuštěný vodou, že při rychlejším došlápnutí se všude kolem mne rozstříkala. To byla cesta. Tudy kdyby šla i panička, tak by si tuto procházku určitě dlouho pamatovala. Není moc míst, na kterých se tyto zážitky poštěstí. K tomu pohádková krajina kolem a připadáte si jako v ráji.

 Netrvalo dlouho a panička sešla ze štěrkové cesty. Vydali jsme se pěšinkou v mechu a borůvčí do hustého lesa. Bylo mi to divné, neboť do podobných míst moc často nechodíme. Nejsou pro nás bezpečná. Obvykle v nich bydlí divočáci a s těmi se potkat není žádná sranda.

 Divočáků jsem měl plnou kebuli. Stále jsem se rozhlížel kolem, zda nějakého neuvidím. Famfrňák byl v pohotovosti také. Přeci nebudu spoléhat jenom na očadla.

 K mému překvapení oni očadla, ani famrfrňák divočáky nezaznamenaly. Co však nešlo přehlédnout, bylo množství louží a loužiček v mechu. Občas byly tak velké, že tvořily malý potůček. Vodička tu byla kam očadlo dohlédlo a famrňák dovětřil.

 Tlapkal jsem si po pěšince louže nelouže. Bylo jich tu tolik, že vyhnout se jim byl nadpsí výkon. Jelikož se jako správný pes louží nebojím, šel jsem stylem tlapka tlapku mine.

 Za chvilku jsem dotlapkal do hustého lesa. Pěšinka pomalu mizela. Široko daleko byly vidět pouze stromky, pařezy a louže. Občas jsem zahlédl kapradí. Opět jsem objevil jedno z pohádkových míst.

 Panička, člobrda neveliký, šla celou cestu hustým lesem v předklonu. Chodila zleva doprava a zprava doleva. Neustále si koukala pod nohy a snažila se louže obejít. Divím se, že se jí chtělo. Vždyť vodička je tak bájo.

 Netrvalo dlouho a ocitli jsme se v loužičkovém ráji. Louže střídala louži. U některé byl pařez porostlý mechem, jinde z mechu vyrůstalo kapradí. Měl jsem v plánu všechny zmapovat, ale to se mi nepovedlo. 

 Co se mi ovšem povedlo, bylo objevení pramenu Litavky. Za tím jsme se sem vydali. Byl jiný než ostatní louže a tůňky. Jako jediný byl hnědý. Vodička byla průzračná stejně jako všude kolem. Rozdíl byl pouze ve dně. Pramen Litavky neměl mechové dno. Jeho dno bylo plné jehličí. Proto vodička vypadala hnědá.

 Z objevu jsem měl velkou radost. Jakpak by také ne, když pramínek měl konkurenci v mnoha loužích kolem. Není moc velký a proudem také neteče. Zajímavý je snad jen tím, že se z něj cestou z kopce stává říčka.