Přeskočit na hlavní obsah

Vyhlídka u bývalého radiomajáku, CHKO Brdy


 Občas se stane, že si jen tak tlapkám po Brdech a rozhlížím se po okolí. Nad kebulí mi svítí puňťa, ptáčci si prozpěvují a ani větvička se nepohne. To se však může během chvilky změnit. Nejinak tomu bylo, když jsem si tlapkal na vyhlídku k bývalému radiomajáku.

 Cesta k této vyhlídce je samé stoupání. Vím, že z vyhlídky pod kopcem bych asi nic neviděl. Když už ovšem kopeček vyšlápnu, rád se porozhlédnu po okolí. To se mi tentokrát málem nepovedlo.

 Cestou do kopce stále svítilo sluníčko. Já si jen tak lehce našlapoval, co tlapka tlapku mine. Rozhlížel jsem se po okolním lese a poslouchal zpěv ptáčků. Les krásně voněl, prášková cesta v barvě cihel nádherně kontrastovala s okolním borůvčím, mechem a kapradím.

 Tlapkalo se mi jedna báseň. Les byl po deštích vlhký a krásně voněl. Co chvíli jsem objevil louži, ve které jsem se mohl smočit. Jeden by si myslel, že je v pohádce.

 Cesta plynula ani nevím jak. Byl jsem zahloubán do svých myšlenek. Les kolem mne se moc neměnil. Celou cestu k vyhlídce jsem si tlapkal vysokým hustým lesem, který každou chvilku vystřídala planina se stromky, jenž mi byly sotva po kolena.

 Že jsem skoro u cíle mi prozradila cesta. Krásná prachová cesta v barvě cihel se pomalu ale jistě měnila. Přibývalo na ní kamení a jemný prach se ztrácel. Za chvilku jsem tlapkal po kamenité cestě, která mi nebyla vůbec příjemná.

 Stromy vedle cesty se začaly pomalu rozestupovat. Sotva jsem si všimnul, že hustý les pomalu řídne, začal foukat vítr a nebe nad kebulí se zatáhlo. Běžel jsem rychle kupředu zkontrolovat, zda se u zdi, která se krčila pod vysokými stromy, mohu schovat před přicházejícím deštěm.

 K mému nemilému zjištění jsem uviděl, že z bývalého radiomajáku zbyly opravdu pouze obvodové zdi. I na nich se podepsal zub času. Z jedné strany se již zeď rozpadala. Kamení, které bylo kdysi její součástí, se válelo všude kolem.

 Za obvodovou zdí jsem uviděl vyhlídku, za kterou jsem se vydal. Nad kebulí se mi honily černé mraky. Vítr kolem mne fičel a občas na mne spadla kapka.

 I přes mraky na obloze bylo vidět daleko do dáli. Přede mnou se tyčily zalesněné brdské kopce. Pod nimi byly pole a louky. I přes mraky nade mnou byl výhled krásný. Neviděl jsem okolí v celé jeho kráse, ale to mi nevadilo. Usadil jsem se mezi kameny a chvilku se kochal. Chvilka to byla krátká, ale stála za to. Třeba příště, až sem budu tlapkat, bude svítit puňta a já uvidím, co jsem tentokrát neviděl.