Přeskočit na hlavní obsah

Malý Tok

 Po dlouhé době jsem se ségruší a člobrdicí zdolal vrchol. Tentokrát padla volba na Malý Tok. Je to zvláštní, ale cestou do kopce jsem se ani moc nezadýchal. Ani mi nepřišlo, že bych stoupal na třetí nejvyšší vrchol Brd.

 Začátek naší trasy byl v Nepomuku. Do lesa nás zavedla krásná asfaltová cesta, vhodná pro kočárky i kola. Zde bych čekal, že někoho potkáme, ale nestalo se tak. Mohl jsem si proto pobíhat, kam mne tlapky zanesly.

 Hopsal jsem si lesem, chvilku po cestě, chvilku borůvčím. Cesta pomalinku stoupala. Vysoké majestátní stromy střídaly lesní školky. Borůvčí střídala místa plná kapradí. Zpěv ptáků se měnil s hloubkou lesa. Nad hlavami se mi honily mraky a mně se krásně tlapkalo.

  Po chvilce jsem dotlapkal na rozcestí, kde mne přivítala cedule. Člobrdice mi řekla, že jsem našel Tockou cestu. Věděl jsem, že vedu partu správným směrem a mohl s klidem v kebuli pokračovat dál.

 Les se začal pomalu měnit. Po levé straně cesty bylo občas mezi stromy vidět do dálky. Po pravé straně cesty se po minutí jediné školky střídalo borůvčí s kapradím. Obvykle mezi nimi byla hromádka kamení porostlá mechem.

 Cestou občas něco zašustilo. Vždy jsem se pořádně rozhlédnul, ale žádného kámoše jsem neviděl. Ani famfrňák jej nenavětřil. Asi šustily myšky v borůvčí a malí ptáčci ve větvích. Kdo ví.

 Než jsem se nadál, byl jsem na dalším rozcestí. Asfaltová cesta zde končila. Přede mnou byla krásná měkoučká cesta v cihlové barvě. Nevěděl jsem, zda mám jít rovně či odbočit. Zvedl jsem kebuli a pořádně se rozhlédl kolem.

 Očadla během chvilky uviděla další zajímavou ceduli. Tedy ceduli. Spíše takovou malou cedulku a za ní obrovskou hromadu větví. Šel jsem se podívat, co hromada ukrývá. K mému překvapení se za ní ukrývala uzounká pěšinka.

 Nebyl bych to já, kdybych se po pěšince nevydal. Za chvilku jsem objevil pomník. Ten mne zaujal. Na takovém místě bych jej nečekal. Bylo do něj něco vyryto, ale ani člobrdice to nepřečetla.

 Málem jsem si nevšiml, že jsme v cíli. Kámen, který vrchol označuje, svítí do dálky. A já jej málem přešel.  Přitom je jen pár kroků od pomníku.