Přeskočit na hlavní obsah

Vyhlídková místa u Rožmitálu pod Třemšínem, CHKO Brdy Že mám Brdy moc rád, všichni dobře víte. V poslední době se opět toulám nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem a mým cílem jsou vyhlídková místa. A že jich tu není málo. Navštívil jsem jich tolik, že vám musím jednou štěknout pouze o nich.

 Také máte rádi ten pocit, že nic nemusíte a svět vám leží u nohou? Nebo byste tento pocit chtěli zažít? Nemusíte za ním nikam daleko. Stačí dojet do Rožmitálu a vybrat si z několika blízkých vyhlídek.

 Já si jako na obláčku připadal na vyhlídce u altánu, který je vybudován na samém ocásku naučné stezky U Drtiče. Odsud jsem měl svět jako na dlani. Kopeček, po kterém jsem sem vystoupal, je v jednom místě poněkud náročnější, ale rozhodně stojí za to jej zdolat. Pokud budete mít štěstí, stejně jako já narazíte na zvědavého srnečka vykukujícího zpoza stromů.

 Pokud se na tuto vyhlídku vydáte s psíkem, určitě jej potěší místní lázně. Je jich po cestě několik. Pokud vaším doprovodem bude malý svišť, potichu vám štěknu, že prospí další den, protože padne za vlast únavou. Vyzkoušeno na vlastní ségruši. Ta odpadla na dva dny. A to je co štěknout. Takový úspěch nemám z každé naučné prochajdy.

 Pokud se na výstup prudších kopečků necítíte, nevěste kebuli. Vám pošeptám, že můžete jít lehčí trasou, od konce naučné stezky U Drtiče. Cesta vede do mírného kopečka, kam doporučuji pevné botky a vcukuletu jste na další krásné vyhlídce, nedaleko té, o které jsem štěkal výše. Na této vyhlídce se pokocháte výhledem na Rožmitál a po krátké pauze můžete vyrazit na obláčkovou vyhlídku. Zpáteční cestu znáte, půjdete po té, co jste přišli.

 O mrňousek dále, nad vískou Voltuš, je další krásná vyhlídka. Z ní uvidíte Nejen Voltuš a Rožmitál, ale když pořádně napnete očadla, uvidíte i Prahu, jeden z nejvyšších brdských kopců. Na tuto vyhlídku se dostanete bez sebemenších obtíží. Cesta je tu vhodná i pro kolo a vyšší kočárek.

 Další krásná vyhlídka na místní luhy a háje je přímo z Třemšína. Stačí vyrazit po zpevněné cestě od pomníku Na Dědku a jste nahoře, ani se nezapotíte. Vyhlídkové místo najdete, jen co se na vrcholu pořádně rozhlédnete po pěšinkách. Než dorazíte na Třemšínskou vyhlídku, nezapomeňte se zastavit u partyzánského bunkru. Ten najdete za zády, když se budete kochat vyhlídkou na Smolivecko.

 V neposlední řadě vám štěknu o Holém vrchu a Křemelu. Tyto vrcholy jsou netypické pro Brdy, zato však opravdu krásné. Uvidíte převážně přírodu kolem, ale díky vzhledu kopců na tuto návštěvu jen tak nezapomenete.

 Ve chvíli, kdy budete mít místní nádherné vyhlídky prošlápnuté, vzpomeňte si na mne a mou koupačku v Rožmitále. Restauraci s nádherným výhledem a super baštou v Rožmitále. Pak už nebudete naprosto spokojení. A kdo rád sladké, nesmí vynechat zmrzlinu z Rožmíku. To štěkám za člobrdici, ta jí nevynechá za žádných okolností.