Přeskočit na hlavní obsah

Výlet na Třemšín, CHKO Brdy


 Po dlouhé době jsem člobrdici vytáhl na Třemšín. Chystal jsem se na něj od května, ale ne a ne na něj dojet. To se konečně změnilo. I přes uzavírku na silnici a nutnou improvizaci při parkování, jsem si výlet skvěle užil.

 Člobrdice zaparkovala u zámečku Roželov a než jsem stačil mrknout, už jsem byl v lese. V lese s majestátními vysokými stromy a zpevněnou cestou, po které se tlapká jedna radost. Nad kebulí se mi občas prohnal nějaký ten mráček, ptáčci mi zpívali do kroku a já se rozhlížel na všechny strany. Věděl jsem, že tento výlet bude stát za to.

 Než jsem se nadál, už jsem stál na rozcestí a podivnou chaloupkou mezi cestami. Co byla zač, netuším, ale kousek od ní byly zajímavé pícky. Několikrát jsem chaloupku oběhl a nakonec se vydal po cestě vpravo, do mírného kopečka.

 Tlapkal jsem si svým pohodlným tempem, poslouchal ptáčky a famrňákem větřil kámoše. Je to zvláštní, ale v těchto místech asi žádní nebydlí. Možná tudy procházejí, ale kromě ptáčků a nepřeberného množství hmyzu jsem žádného kámoše nenavětřil.

 Cosi přeci jen famrňák objevil. Po levé tlapce jsem měl malou lávku z několika klád a za ní se schovávala studánka s lavičkou. Super místečko vybízející k odpočinku. Jen kdyby byla ve studánce vodička, to by bylo bájo. Toto je letos první studánka, kterou jsem objevil bez vodičky.

 Studánku jsem nechal za chvostem a v rytmu zpěvu ptáčků jsem pokračoval přímo za famfrňákem. Cesta mi pod tlapami příjemně utíkala. Kolem mne se střídal les s majestátními vysokými stromy s místy, kde roste spousta pidi stromků. Minul jsem několik oplocenek, vyláznil se v loužích a zmerčil bučinu.

 Sotva má očadla zahlédla výrazně zelenou barvičku, tlapky se daly do pohybu. Tělo se rozvlnilo a ušadla měla co dělat, aby se mi udržela na kebuli. U cesty jsem podběhl mezi několika jehličnatými stromy a už jsem stál pod hodně zvláštním bukem.

 Takový buk jsem uviděl poprvé v životě. Vlastně nejde jen o druh stromu. Nikdy jsem neviděl jeden velký strom, který by měl pouze jeden kmen, ale rostl ze dvojích kořenů. Několikrát jsem mezerou pod kmenem proběhl, abych se ujistil, že mne nešálí zrak. Světe div se, opravdu takto zvláštní strom roste. A neroste si nikde jinde, než v mých oblíbených Brdech. Mám to ale štěstí.

 Pod bukem jsem se nechal několikrát zvěčnit. Ač nerad, musel jsem ho nechat na místě a pokračovat v procházce. Kdybych neměl naplánované další zastávky, klidně bych u buku posvačil. Hned vedle jednoho z kořenů leží kláda, která vybízí k sezení. Asi na místě nebude ležet dlouho, ale kdyby u buku zůstala, myslím, že by jí k posezení využilo více kámošů.

 Nestačil jsem se pořádně rozeběhnout a očadla zaujal další zajímavý cíl. Po pravé tlapce za zatáčkou za rozcestím na mne koukala malá skalka. Kde ta se tu vzala, nevím, ale moc mi sem nezapadá. Je sama osamocená pod vysokými stromy. Člobrdice si myslela, že z ní něco uvidí, ale viděla pouze stromy před námi.

 Ještě štěstí, že jsem na skalku nešplhal já. Než stihla člobrdice opatrně ze skalky slézt, očadla měla v merku další cíl. Viděla krásné dřevěné tři kříže u cesty, kterou jsem nechal za zády. Musel jsem odbočit těsně před nimi, jinak mi nejde do kebule, jak jsem je mohl minout.

 Kříže mne tak přitahovaly, že jsem málem zapomněl na člobrdici. Pomalu jsem se jí vzdaloval a blížil se ke křížům. O těchto křížích vám štěknu jednu zvláštnost. Kdysi dávno, v době dávno minulé, se tu stalo jednomu človíčkovi neštěstí. Člobrdové, co človíčka znali, mu tu postavili kříž. Po letech, kdy už kříž vypadal, že dlouho stát nebude, nezávisle na sobě dva člobrdové přivezli kříže nové. Postavili je na místo a nakonec tu zůstaly všechny tři kříže. Pěkný příběh, nemyslíte?

 Od chvíle, kdy jsem dorozjímal u tří křížů, vedla má cesta stále do kopce. Chvilku do mírného kopečka, kde jsem objevil Třemšínskou studnu. Její hledání mi dalo tak zabrat, že člobrdice vyndala mapu a hledala jí se mnou. Když už se mi srnka stojící nade mnou na kopečku začala smát, nechal jsem člobrdici s mapou v ruce a vydal se hledat studnu dále do kopce. Po pár krocích jsem jí našel. Ještě že mám svůj famfrňák bez mapy a GPSky. Přirozené hledání má něco do sebe.

 Čím více jsem se od studny vzdaloval, tím více se přede mnou les otevíral. Za chvilku jsem se kochal výhledem do dálky v místech, kde ještě nedávno byl hustý les. Musím štěknout, že výhled je to krásný, tak krásný, že jsem přešel partyzánský bunkr. To jsem si naštěstí uvědomil v další zatáčce, když jsem se pomalu vracel zpět do lesa.

 Nenajít partyzánský bunkr na Třemšíně by byla velká škoda. Je pravda, že je snadné jej přejít, ale když se budete vracet, určitě si vedle cesty všimnete pochroumaného zábradlí a nepravidelných schodů a jste v cíli. Bunkr je to neveliký, sám se do něj vejdu tak akorát, ale za návštěvu rozhodně stojí. Navíc když se k bunkru otočíte zády, můžete se kochat úžasnou vyhlídkou.

 Když jsem měl bunkr prohlédnutý, vydal jsem se na Třemšín. Minul obsazené odpočívadlo, ze kterého je také super vyhlídka a pokračoval ke kapličce. Ta se za dobu, co jsem u ní byl, vůbec nezměnila. Stále si stojí pod majestátními stromy ve stínu a nabádá k zastavení.

 Odtud je to na Třemšín, co by pro míček doběhl. Jeden udělá několik kroků, pár skoků a už je na zřícenině hradu a vrcholu Třemšín. Tady je třeba být opatrný. Pod pěšinkou je hluboká rokle, do které bych nechtěl spadnout. To si raději zříceninu obejdu a cestu do rokle najdu bezpečnější.

 Až budete mít Třemšín prohlédnutý, vydejte se jako já, malou pěšinkou na vyhlídku. Vyhlídku jsem našel úplnou náhodou, je na konci zříceniny hradu a vede k ní opravdu skoro neznatelná pěšinka. Tady mi hodně pomohla očadla. Ty je třeba mít v pohotovosti. Pak ž stačí jen pár opatrných kroků a jste na místě, kde jsem nikdy nikoho nepotkal. Tady moc rád svačím. Tedy, svačil jsem. Tentokrát foukal vítr a nad kebulí mi praskaly větve, takže jsem byl rád, že mohu Třemšín opustit a vydat se dál, přímo za famfrňákem.

 Seběhl jsem ze strmého kamenitého kopce, proběhl borůvčím a pokračoval stále kupředu. Abych pravdu štěkl, několikrát jsem se musel vrátit k člobrdici. Ta šla opět hodně pomalu a hodně opatrně. Já si pobíhal před ní po krásné kamenité pěšince a byl zvědav na místečko, kam mne pěšinka dovede.

 Netrvalo dlouho a les přede mnou začal řídnout. Stromy se měnily, až nakonec všude kolem mne bylo více kamení než stromů. Kamenité pěšinky byly všude, kam očadlo pohlédlo. Kde nebylo kamení, bylo borůvčí a místy rostla borovice nebo modřín. Když jsem zvedl kebulínu, koukal jsem do dálky. Dokonce i Prahu jsem viděl. Samozřejmě tu Brdskou, tu mám moc rád.

 Usoudil jsem, že je čas na pořádnou sváču. Mezi borůvčím jsem u vyhlídky vyčmuchal krásné ohniště i s posezením. Nebojte se, na mojí sváču není třeba rozdělávat oheň. To ovšem neznamená, že bych pohrdnul posezením u lavičky. Člobrdici jsem usadil na lavičku, sebe uložil vedle a při pohledu do dálky jsem se nabaštil. Doplnil síly a mohl jsem se vydat na cestu z kopečka.

 Cesta z naší svačící zastávky, vrcholu Křemel, vedla už jen z kopce. Proběhl jsem cestičkou v borůvčí a ocitl se u Gangloffova kříže a Třemšínské boudy. Tady jsem narazil na skupinu člobrdů, která mi pořádně vydrbala kožíšek. Ani nevíte, jak super to bylo. Hned jsem měl novou energii k prozkoumání bývalé kaple a útulny, dnes nazývané Třemšínská bouda.

 Třemšínskou boudu jsem nechal za chvostem. Vyrazil jsem z kopečka nádherným vzrostlým lesem ke Gejzově studánce. Čím hlouběji ve vzrostlém lese jsem byl, tím více ptáčků mi zpívalo do kroku. Čím dál jsem byl od vrcholu Třemšín, tím byl les rozkvetlejší. A kde les kvete, tam jsou motýli, čmeldové a další kámoši z hmyzí říše.

 Než jsem se nadál, stál jsem nad Gejzovou studánkou. Malou, pro Brdy netypickou studánkou, kterou ohraničuje kamení a nemá stříšku. I přesto, že je bez stříšky, je ve studánce vodička. Nebo právě proto? To vám neštěknu. Každopádně pohled do studánky s vodičkou je veselý.

 Pár skoků od Gejzovy studánky, jsem objevil další pramen. Silný pramen chladné vody, která vytékala z podstromy proudem. Další dnešní zastavení a nový zážitek. Nevím jak vy, ale já ještě neobjevil pramen, co by pramenil pod stromem. Ke všemu bezejmenný pramen, který si jméno zaslouží. Jo jo, Brdy jsou Brdy. Ty umí překvapit.