Přeskočit na hlavní obsah

Gejzova studánka, CHKO Brdy

 

 Když občas poslouchám člobrdy a jejich témata, jde mi kebule kolem. Opravdu existují malé cíle? Co vlastně malý turistický cíl je? Opravdu jsou cesty k cílům nudné? Za sebe musím štěknout, že ať jdu na hrad nebo ke studánce, je to cíl. Studánka sice malá je, ale má svou úlohu. A ta malá není. Do cíle mne vede cesta, kterou si snažím užít. Ať jdu kudykoli, cesta je jakákoli, jenom ne nudná.

 Jako příklad uvedu zastavení u Gejzovy studánky. Byl jsem u ní několikrát a vždy byla bez vody. To ovšem nic nemění na její kráse. Na kráse jejího okolí. Vždyť není nic hezčího, než si moci jen tak pobíhat po lese a hledat cíle. Vlastně nemusím ani cíle hledat. Vždy se nějaký objeví.

 Ke Gejzově studánce vede jedna hlavní cesta. Na tu se dostanete několika dalšími cestami. Vždy jsou na lesní cestu dokonale upravené, takže i s kočárkem na ní můžete pohodlně jet.

 Za sebe musím štěknout, že pro mne není nad měkoučkou cestu, třeba tu schovanou pod jehličím. Ale i zpevněná cesta vede nádhernou přírodou. Obzvlášť v Brdech. Představte si, že si jen tak pobíháte lesem. Cesta pod tlapami vám příjemně ubíhá. Všude kolem vás je spousta stromů. Místy vysokých, místy nízkých. Někde rostou smrčky, jinde buky. Není to nádhera?

 Jsou místa, kdy je třeba koukat si pod tlapy. Třeba vedle cesty ke Gejzově studánce je to opravdu třeba. Vždyť kdybyste stále koukali na špičky stromů, přehlédli byste nádherné potůčky, které tečou podél cesty. Potůčky, které jsou super bájo. Krásně zvlhčují vzduch. A co teprve dovedou s kožíškem. To vám určitě štěkne každý psí parťapka.

 Je mi naprosto jasné, že jako dospělí člobrdové se nebudete v potůčku čochtat, ale vzpomeňte si na dětství. Nebylo krásné jen tak hupsnout do louže? Ideálně v teniskách? Neznám sviště, kterému by se to nelíbilo. A že svišťů znám.

 Jeden takový malý svišť chvilku přede mnou objevil právě Gajzovu studánku. Pobíhal si po lese, stejně jako já. Doprovázeli ho člobrdové, stejně jako mne. A stejně jako já hledal studánku. Měli jste vidět ta rozzářená očadla, když studánku objevil.

 Pro sviště Gejzova studánka nebyla malý cíl. Měl obrovskou radost, že objevil v hustém lese něco, co většina člobrdů přejde. Přitom malá studánka, ohraničená pouze kameny může být opravdu krásná. Obvykle jí najdete v nedotčené přírodě, která má hodně co nabídnout.

 Vím, dnešní výletnický štěk je trošku jiný než ostatní. Dnešním štěkem reaguji nejen na nedávný rozhovor člobrdice s jedním člobrdou. Reaguji i na zprávy, co nám chodí. Vždyť příroda, nejen ta Brdská, je nádherná. Nabízí nepřeberné množství možností, co v ní dělat, jaké cíle hledat. To, že na konci cesty objevíme studánku, zříceninu hradu nebo zdoláme vrchol, je jen, jak člobrdové rádi říkají, třešnička na dortu. Pojďte se potoulat s námi, rozhlédněte se a uvidíte, že není nutné platit vstupné na místa, která jsou nádherná. Že do přírody můžeme bez vstupného, neznamená, že nestojí za návštěvu.