Přeskočit na hlavní obsah

Křížek u obce Kladrubce

 

 Občas mám obrovskou chuť, jít se jen tak proběhnout. K tomu je okolí Přírodního parku pod Štědrým jako stvořené. Když se chci potoulat lesem, volím jiný směr. Když se chci jen tak proběhnout, proletím přírodním parkem jako ďas a hned jsem na loukách mezi kopci, ze kterých je nádherná vyhlídka. A kam vyhlídka míří? No přeci na Přírodní park Pod Štědrým.

 Tentokrát jsem si sednul za branku a čekal, až se ke mně člobrdice přidá. Nevím, jak je to možné, ale mne má oblečeného během minutky, a to i v případě, že jdu ve fraku. Ale než obuje a obleče sebe a posbírá všechny nezbytnosti, co si myslí, že se mnou na prochajdě bude potřebovat, to jí zabere tolik času.

 Po nekonečné době, kdy už jsem mohl běhat, se ke mne člobrdice konečně připojila. Ani nevíte, jakou jsem měl radost. Vyběhl jsem na pole a už jsem si jí metl k lesu. To byl fofr. Ušadla měla co dělat, aby se udržela na kebuli. Chvost v mé rychlosti udával směr a mé tělo se řítilo vstříc novému dobrodružství. 

 Než jsem se nadál, už jsem byl na konci pole. Proběhl jsem kolem kazatelny, která stojí na hranici pole a louky a široko daleko není nic jiného a už jsem si to metl k lesu. To se ví, musel jsem se několikrát vrátit k člobrdici. Ta nikdy tak rychle jako já neběhá. Vlastně, člobrdice nikdy neběhá.

 Prošel jsem lesem po boku člobrdice. Na konci lesa jsem se rozhlédl a než se kdokoli nadál, už jsem si jí metl krásnou polní cestou kolem pastviny pro ovce dále mezi louky. Tady je to tak bájo. Jen co se dostanu z lesa ven, mohu si běhat, jak chci, jen musím na člobrdci vidět a ona musí vidět na mne.  

 Kolem cesty roste spousta keřů. To byste nevěřili, kolik v nich žije myšek a ptáčků. Vždy, když letím kolem, je slyšet šustot listí. Každou chvilku vyletí ptáček. A jak vím o myškách? Ty má v merku famfrňák. Obvykle tudy letím tak rychle, že by je očadla ani zaznamenat nemusela.

 Než jsem se nadál, už jsem stál na konci polní cesty. Dnes mi cesta utíkala ták strašně rychle. Občas jsem se napil z loužičky, to jo, ale že to bude až takový fofr, to jsem nečekal. Vrátil jsem se k člobrdici a chvilku šel po jejím boku.

 Vedle člobrdice jsem zamířil po asfaltce na vyhlídku. Ušel jsem pár kroků a už jsem stál u křížku. Málem bych na něj zapomněl. Stojí si mezi keři u silnice a kochá se výhledem na kopce přírodního parku. Občas kolem něj projede auto, ale jinak si tu stojí málokým rušen.

 Jeden by štěkl, že se místo dá označit koncem světa. A taková místa mám moc rád. Čas jakoby se na nich zastavil a vy si užíváte jen tady a teď.