Přeskočit na hlavní obsah

Rožmitál pod Třemšínem a jeho malé památky Nedávno jsem vám vyprávěl o Rožmitále po Třemšínem. Toto městečko mne tak zaujalo, že jsem nestihl štěknout vše, co jsem měl na jazyku. Dnes vám budu vyprávět o „malých“ zastaveních, kterých je plný Rožmitál.

 Když jsem se sem s člobrdicí chystal, měla naplánováno přes 30 zastavení. Tomu se říká výlet. K mému milému překvapení jich je většina na skoro jednom místě. V jednom malém městečku pod Třemšínem, které díky čápům na komíně zná skoro každý Čech.

 Rožmitál nejsou jenom čápi na komíně. Rožmitál je plný nádherné přírody, která město vůbec nepřipomíná. Je plný křížků a pomníků, které nám mají připomenout naší historii. Historii, ze které bychom se měli poučit a ne ji zapomínat.

 Nejvíce ze všech malých zastavení mne zaujal pomník člobrdy ve vojenské uniformě, se zbraní v ruce a vlajkou nad kebulí. Stojí si schovaný pod stromy u potoka, za nízkým plůtkem. Jako milovník vodičky jsem měl kebuli plnou plavání a najednou, zničehonic, mi stál v cestě. Ani nevíte, jak jsem se lekl. Nejdříve jsem si myslel, že se na mne zlobí, ale když jsem viděl, že je z kamene, hned se mi ulevilo. Člobrdu jsem si musel pořádně prohlédnout. Jeho poselství, které mi četla člobrdice, stojí za zamyšlení. 

 Kousek od člobrdy v uniformě mne zaujala fontánka v malém parčíku. Voda z ní sice netryskala, ale i tak sváděla k zastavení. Na chvilku jsem si s člobrdicí sedl pod stromy na lavičku a říkal si, jak je tu krásně. Kousek od Podbrdského muzea u vody, v malém městečku, kde je naprostý klid.

 Jak jsem si pobíhal Rožmitálem, objevil jsem mnoho křížků schovaných pod stromy. Nenašel jsem snad jediný křížek, který by takto ukrytý nebyl. Díky parnému dni jsem byl za stromy u křížků rád. Mohl jsem se u nich zastavit a důkladně si je prohlédnout. U některých je dokonce i lavička, vybízející k zastavení.

 Když už vám štěkám o lavičkách, Rožmitál má i spoustu odpočinkových přístřešků. Ať již přímo ve městě, nebo na jeho okraji. Přístřešek, který se mi moc líbil, jsem objevil pod obrovskou lípou u Aleje Johanky z Rožmitálu. Tam jsem posadil člobrdici a sám se šel smočit do krásného rybníka naproti. O přístřešku u koupaliště ani neštěkám, tam bych mohl být klidně půl dne. Tedy já ne, ale člobrdici bych tam odložil a sám se šel koupat.

 Rožmitál pod Třemšínem je opravdu zajímavé městečko. Každý se zde najde to své. Pro malé sviště jsem vyčmuchal dětská hřiště. Pro milovníky historie muzeum a pomníky. Pro sportovce multifunkční hřiště a koupaliště. Pro milovníky zmrzliny zmrzlinový koutek na náměstí. A pro všechny psiska bájo restauraci na tom nejlepším místě ve městě. U rybníka, kde je super koupačka. Zde vás obslouží člobrdové, kterým když štěknete, donesou vám steak připravený akorát do vašich stejkáren. Co to znamená? No přeci že steak je připraven tak, že by jej člobrda nazval tatarákem vcelku. Za mně prostě top.

 Tak co kámoši, potkáme se v Rožmitále? Když to takto půjde dál, tak si tu s člobrdicí do konce sezóny  postavím svůj hlavní stan. Vlastně asi stany dva. Člobrdice bude lobovat za zmrzku a já za steaky.