Přeskočit na hlavní obsah

Rybníček v Přírodním parku Pod Štědrým

 

 Občas mám chuť, jít si jen tak zaplavat. Jenže kam v létě vyrazit? No přeci do Přírodního parku Pod Štědrým. Velký Přebudovský rybník přenechám člobrdům a sám se zatoulám k malému rybníčku u Liškova, který přejde každý, kdo nemá oči na stopkách. Nebo nejde s parťapkou, co má famfrňák v pohotovosti.

 Malý rybníček ukrytý mezi poli mám moc rád. Nezažil jsem, že by měl špinavou vodičku. Navíc je opravdu krásně schovaný na místě, kde pole střídá pole a kolem něj je tolik keřů, že málokdo se jde podívat, zda se mezi keři něco neukrývá.

 K rybníčku mne vždy nesou tlapky maximální rychlostí. Ušadla mi vlají ve větru, jazyk visí ze stejkárny a chvost mává člobrdici na pozdrav. Sotva dorazím do lesa, už jsem zase venku. Proběhnu se po louce mezi lesy, která krásně kvete a je v ní tolik života, který uvidíte málokde jinde. Všude samá včelka a čmelák. Z trávy občas zvedne kebuli srnka. A člobrdové? Ti sem nezavítají. Louka je místy tak podmáčená, že kdo nezná místní pěšinky, riskuje, že odejde bez bot.

 Sotva nechám louku za sebou, už si mašíruji po krásné polní cestě ukryté pod stromy a obehnané keři. Tady už je krásný stín a sucho. Místní keře musím vždy důkladně prozkoumat. Vím, že v nich bydlí zajoši. Už jsem je tu několikrát potkal. Vždy to byla sranda. Ono když vám takový zajoch vyskočí přímo před famfrňákem a vy to nečekáte, pořádně se leknete a hned jdete zkoumat něco jiného.

 Po polní cestě doběhnu až do lesa. Krásného hustého lesa s vysokými stromy. Pod cestou, zurčí Bílý potok. K němu vždy zaskočím. Teče nádhernou přírodou a jeho koryto je samý kámen. Když je málo vody, uprostřed potůčku je spousta malých ostrůvků. Když je vody hodně, teče proudem a krásně šumí. Za potůčkem je příkrý svah. Rostou na něm vysoké stromy a pod nimi je spousta balvanů. Krásná scenérie, o které ví pramálo člobrdů.

 Než se naděju, les přede mnou se začne rozestupovat a já si mířím k mému cíli. Rybníčku tak důkladně schovanému že vím, že v něm budu jen já. A kdybych u něj náhodou někoho potkal? Vůbec by mi to nevadilo. Měl bych radost, že si mám s kým zaplavat.