Přeskočit na hlavní obsah

Samoty, Přírodní park Pod Štědrým

 


 Není nad procházky přírodou. A pokud se jedná o procházky v přírodě, kde častěji narazíte na místního kámoše než na člobrdu, to je potom bájo. Přesně to jsou místa, kde si můžu běhat s větrem o závod a chodit po stopách, které se mi líbí. Nic jiného řešit nemusím. Mohu si žít tady a teď. Na takových místech jsem opravdu moc spokojený.

 Samoty, kam vás zavedu dnes, jsou součástí Přírodního parku Pod Štědrým. Vrchol Štědrý je z nich vidět v celé jeho kráse. Ten pohled se mi snad nikdy neomrzí. Stejně jako jeho rybník a cesty, které vedou do hlubokého lesa. Kdo tu byť jen jednou byl, určitě mi dá zapravdu. Je to pohádkové místo bez turistů.

 Od chvíle, kdy se začala sklízet pole, mám na spoustu nádherných míst mnohem blíže. A že toho využívám, o tom štěkat nemusím. Není nad to vyrazit si zadní brankou a letět s větrem o závod. Když jsou pole sklizená a smím po nich běhat, to jsou procházky jedna radost.

 Jakmile na pole vběhnu, nedám se zastavit. I kdybych měl po poli jen kroužit, co to dá, budu běhat. Rád bych vám štěkl, že budu běhat s větrem o závod. Ale copak to jde? Nyní, když je doba větrná, jsem někdy rád, že vítr ustojím. Natož s ním ještě závodit.

 Když jsem byl dostatečně unaven z běhání napříč větrem, vrátil jsem se k člobrdici a pomalu a rozvážně vyrazil kupředu. Nikam jsem nespěchal. Nad kebulí se mi honily mraky, ale na déšť to nevypadalo. A i kdyby, dnes nejdu daleko.

 Krok jsem pomalu zrychloval a po chvilce jsem zjistil, že už opět pobíhám po poli. Všude, kam očadlo dohlédne, je v pruzích narovnaná sláma. To je vůně. Kdykoli do slámy zabořím famfrňák, už mi hlásí myšičku. Úplně jsem přes léto zapomněl, že tu bydlí.

 Ne, že bych se chtěl pozvat na návštěvu, ale sklizené pole je jediné místečko, kde si mohu pořádně zahrabošit. Na zahradě mi to neprojde a na procházkách v lese mám úplně jiné starosti, než se hnát za myškami. Na sklizeném poli, to je jiná. Moc dobře vím, že mé krátery nikomu nevadí. To se mi pak hraboší jedna radost. Ani nesleduji člobrdici. Všechnu soustředěnost, co ve mne je, věnuji hrabošení.

 Co chvilku slyším, jak na mne člobrdice volá. To vím, že přiběhnout musím. Štěknu do kráteru a už si jí metu za člobrdicí. Nechám se pohladit, popoběhnu dopředu a nechávám famfrňák najít nové místečko, kde vytvořím další pořádný kráter.

 Ani jsem se nenadál a už jsem byl na konci pole. Rozhlédl jsem se na všechny strany a vyrazil směr Samoty. Na nich jsem dlouho nebyl. Navíc je na nich nádherný rybník, kde smyji všechny stopy po tvorbě kráterů. A opět budu za Frajera.

 Rozeběhl jsem se po louce, co mi tlapky dovolily. Zkontroloval jsem místo, kde vídám lišáka, kouknul do skruže, jestli v ní teče vodička a než jsem se nadál, už jsem byl na cestě a mašíroval si to k rybníku.

 Přede mnou pomalu ale jistě vyrůstal vrchol Štědrý, dominanta místních luk a lesů. Pořádně jsem si jej prohlédl, zabočil doleva, vyběhl na hráz a šup do vodičky. Nikdy by mne nenapadlo, že mám na sobě tolik hlíny. Jakmile jsem jí namočil, všude kolem mne tekla hnědá vodička. Na kožíšku jsem začal cítit příjemné hladké bahýnko. Jo jo, ještě že jsem se do tvorby kráterů pustil. Dnešní výlet na Samoty se povedl i s lázní, se kterou jsem nepočítal.

 Líbila by se vám kniha příběhů z našich toulek po Brdech? Když vše dobře dopadne, do Vánoc ji můžete mít doma. Stačí jen málo, a to podpořit vznik knihy zde:

https://www.hithit.com/cs/project/8369/kniha-s-tulacky-po-brdech.