Přeskočit na hlavní obsah

U jezevce PepiTo jsem si zase jednou běžel polem nepolem, cestou necestou. V kebulíně jsem měl úplně prázdno a užíval si chvilky teď a tady. To byl tak uvolňující běh, že kdo nezažil, nepochopí.

 Přeběhl jsem pole, vběhl do lesa a už jsem si to pobíhal kousek před člobrdicí po kamenité cestě. Po levé tlapce vysoký hustým les, kde se o slovo začínají hlásit mladé stromky. Po pravé tlapce majestátní stromy všude, kam očadlo dohlédne.

 Běžel jsem si po cestě hlouběji do lesa, který se postupně měnil. Vysoké stromy byly všude, ale tu jsem minul hustý mladý les, tu les se zemí pokrytou mechem. Ani jsem nemrkl, už jsem byl u rybníčku. Malého rybníčku, který je hluboko pod cestou. Musím štěknout, že to je jediný rybníček v okolí o kterém vím a ještě jsem se v něm nevykoupal.

 Proběhl jsem kolem rybníčku a už jsem si to mašíroval z kopečka. Stromy kolem cesty houstly. Občas se pod nimi objevily keříky. Ani jsem se nenadál a už jsem byl na asfaltce, po které jezdí auta. Tady jsem musel jít vedle člobrdice a soustředit se pouze na cestu. Naštěstí tento úsek je kraťoučký a než jsem se nadál, už jsem byl na polní cestě ukryté mezi hustými keři.

 Pokračoval jsem si po cestě pokryté suchým listím. Nad kebulí mi zpívali ptáčci, občas se na mne i puňťa podíval. Tlapkal jsem si, co tlapka lapku mine a do kroku si spokojeně vtěl chvostem. Co chvilku jsem si krátil čekání na člobrdici čmucháním kolem cesty. Světe, div se, ale do těchto zapomenutých končin občas zabloudí nějaký psí parťapka. Z místních obyvatel jsem objevil pouze zajocha. To bude asi tím, louky kolem cesty jsou oplocené a žádný místní kámoš se na ně nedostane.

 Za chvilku už jsem byl v lesíku. Stál si na křižovatce lesních cest, které protíná uzounká pěšinka. Zvedl jsem famfrňák k nebi a pořádně zavětřil. Sotva jsem ucítil vodičku, bylo mi jasné, jakým směrem se vydám. Tlapky mne nesly sotva znatelnou pěšinkou mezi stromy z prudkého kopce. Než jsem se nadál, už jsem stál u potůčku.

 Ani nevíte, jakou jsem měl radost. V poslední době jsem potkal spoustu vyschlých studánek a nyní objevím potůček, ve kterém teče voda proudem. Otočil jsem se ke kopci a koukal, zda je člobrdice nablízku. K mému překvapení jsem objevil studánku. Je pravda, že mi to mělo štěknout dřív. Vždyť potůček musí mít nějaký zdroj. Že však bude zdrojem nádherná studánka, která není ze svahu vidět, to by mne nenapadlo.

 Než jsem stihl studánku pořádně prozkoumat, objevila se u mne člobrdice. Stál jsem u studánky U jezevce Pepi, jak mi člobrdice s úsměvem pověděla. Vám možná název studánky trhá oči, ale věřte tomu nebo ne, když mi člobrdice četla, jak se studánka jmenuje, rvalo mi to ušadla. Nevěřím tomu, že by Pepa byl měkký jezevec. Pepu si představuji jako velkého frajera s pruhy na hřbetě, který v noci hlídá pramen místní studánky. Možná je studánka takto pojmenovaná schválně, kdo ví, každopádně její název jen tak nezapomenete. A kdo se ke studánce vydá, určitě na návštěvu nezapomene.

 Co vám musím ještě nakonec štěknout. Studánka U jezevce Pepi je vůbec první studánka, ze které člobrdice na našich toulkách pila. A světe, div se, málem jí i vypila. Ještě že je tu tak silný zdroj, že vodičku můžete ochutnat i vy.

 Líbila by se vám kniha příběhů z našich toulek po Brdech? Když vše dobře dopadne, do Vánoc ji můžete mít doma. Stačí jen málo, a to podpořit vznik knihy zde:

https://www.hithit.com/cs/project/8369/kniha-s-tulacky-po-brdech.