Přeskočit na hlavní obsah

Jindřichova (Vísecká) skála

 

 Už dlouho vám vyprávím příběhy z Brd, ale ještě nikdy jsem vám neštěkl, že Brdy jsou hodně specifickou chráněnou krajinnou oblastí, na jejíž návštěvu je třeba se důkladně připravit. Jsou zde totiž místa, na která se nemusíte ve vámi vybraný den dostat, neboť bude probíhat vojenské cvičení. Může se vám také stát, že uslyšíte střelbu. Ta je při cvičení slyšet široko daleko, ale někdy i opravdu strašidelně blízko. Občas vás může zarazit rána jako z děla a občas může probíhat cvičení tak tiché, že o něm ani vědět nebudete. Že cvičení probíhá, to se dozvíte až v cíli výletu, když všude budou vojáci. A to se nám stalo právě na Jindřichově skále.

 Na vyhlídkové místo Jindřichova skála jsem se moc těšil. Už jsem tu byl, ale Jindřichova skála byla poslední bod výletu a já už sotva pletl tlapkama. Tentokrát to byla jedna z prvních zastávek celého výletu. Ani nevíte, jak jsem se těšil, že si užiju její vyhlídku s otevřenými očadly. Sotva jsem seběhl z lesní pěšinky a ocitl se na asfaltce, věděl jsem, že už jsem blízko.

 Proběhl jsem podél louky po levé tlapce a lesem na kopci po tlapce pravé a za chvilku jsem byl v lese. Stále jsem si tlapkal po asfaltové cestě, jenže nyní ukrytý ve stínu majestátních stromů. Netrvalo dlouho a dotlapkal jsem na rozcestí. V tu chvíli jsem věděl, že do cíle mi zbývá jen kousíček.

 Zabočil jsem doleva a už jsem byl na úžasně měkoučké lesní cestě pokryté jehličím. Pod jehličím se co chvíli schovával kořen stromu a všude byla spousta kamení. I přesto jsem si tuto cestu užíval. Je jako z pohádky. Nevím, čím přesně to je. Jestli měkoučkou cestou pod tlapami, majestátními stromy nad kebulí nebo zpěvem ptáků, který vás na vyhlídku doprovází. To mi možná prozradíte vy, až na vyhlídku vyrazíte.

 Minul jsem křížení lesních cest a vydal se mírně nalevo.  Kousek přede mnou jsem uviděl nízkou skalku. To bylo znamení, že už jsem skoro na místě. Jak jsem tak pozoroval skalku, pustil jsem uskákané auto vojáků. Abych pravdu štěkl, tady bych vojáky v autě nečekal, ale na stranu druhou mne ani moc nepřekvapili. Obzvlášť ve chvíli, kdy jsem již jedno jejich opravdu velké auto minul. To jsem si však ještě myslel, že třeba pracují v lese.

 Vydal jsem se pomalounku za autem. Byť jsem mu dal náskok, bylo ták strášně pomalé, že jsem jej opět dohnal. Člobrdice mne musela brzdit, jenže já se tak těšil, že jít pomalu mi prostě nešlo. Předběhl jsem auto, které jsem pustil a mířil přímo za famfrňákem k vyhlídce. Vyběhl jsem na skalku a zabočil doleva. V tu chvíli jsem zaznamenal něco, co by tu být nemělo.

 Vyhlásil jsem pohotovost famfrňáku a větřil ostošest. Ušadla se zaposlouchala o očadla si prohlížela okolí. Nešlo mi do kebulíny, jak je možné, že slyším tolik hlasů před sebou a cítím tolik lidí, když auto s vojáky jsem předběhl. Ostražitě jsem se dal do pohybu a zanedlouho jsem je uviděl. Vojáků byla plná vyhlídka. Kebulínou mi proletělo, jaká to asi bude drbárna a pokračoval ke svému cíli.

 Jaké bylo mé překvapení, když se drbání nekonalo. Naštěstí jsem vojáky ani nevyděsil a mohl jsem se pořádně porozhlédnout po okolí. Stál jsem na skále před zábradlím a koukal na lesy a zříceninu hradu Valdek. Vyhlídka to byla krásná, dokud si člobrdice neusmyslela, že si mne na ní vyfotí. V kebuli jsem měl vzpomínku na minulý výlet. To mi skála připadala velká. Jenže dnes, když tu byla hlava na hlavě, jsem se sem sotva vešel. Nakonec se i fotky povedly a mohlo se pokračovat ve výletování.

 Nemyslete si, že proti vojákům něco mám. To určitě ne. Zdáli se jako prima kluci. Jen jsem jich nečekal tolik na jednom místě. A na vyhlídce? Tam bych je nečekal vůbec. Štěkl bych vám, že když budete mít štěstí, vyhlídku si pořádně užijete. Myslím si však, že potkat tu tolik vojáků, co jsem potkal já s člobrdicí, se vám nejspíš nepovede a vyhlídku si opravdu užijete. Možná tu i posvačíte. Je tu krásné ohniště s lavičkou a k tomu ta vyhlídka …

 

Odkud a kam jsem šel, když jsem navštívil vyhlídku Jindřichova skála, o tom vám štěknu v připravované knize, jejíž vznik můžete podpořit zde: https://www.hithit.com/cs/project/8369/kniha-s-tulacky-po-brdech Za vaši podporu předem moc děkuji.