Přeskočit na hlavní obsah

Křížek

 

 Občas si jen tak tlapkám mezi poli a přemýšlím nad tím, jaký je krásný den. Nikam nespěchám, užívám si chvíli tady a teď. Tyto procházky mám opravdu moc rád. Očadla se rozhlíží po místech, po kterých mne tlapky nesou. Ušadla poslouchají, co se kde šustne. A famfrňák? Ten větří v rytmu chůze vůně, které příroda kolem nabízí.

 Ani nevím, jak jsem se ocitnul na kopci s nádhernou vyhlídkou. Štěkám vám to nerad, ale tak jsem si cestu užíval, že jsem jí vůbec nesledoval. Uvědomil jsem si to ve chvíli, kdy jsem se otočil a koukal jsem do dáli.

  Stál jsem si na zarostlé cestě mezi poli. Cesta přede mnou se místy začala schovávat mezi keře. Sotva se schovala, už se opět ukazovala. Vyhlídka z cesty byla nezapomenutelná. Kochal jsem se kopci porostlými hustými lesy. To vám bylo něco.

 Po krátké kochací pauze jsem vyrazil kupředu. Prošel jsem keřovým tunelem, minul posed a nevěřil jsem vlastním očadlům. Stál jsem u křížku. Abych pravdu štěkl, křížek byl krásně ukrytý mezi poli a  křovím na místě, kde bych ho nečekal. Vždyť do těchto míst člobrda nezabloudí, pomalu co je rok dlouhý.

 Nastražil jsem očadla, famfrňáku vyhlásil pohotovost a dal jsem se do důkladného zkoumání místa. Neprozkoumal jsem pouze pole. Důkladně jsem proběhl i křovím. Světe, div se, kromě několika myšek, které mi oznámil famfrňák a ptáčků, které jsem vyplašil, nikde ani stopa po člobrdovi nebo psím parťákovi. Ještě jsem poznal, že na místo občas zabloudí srnka, ale to opravdu jen občas. A do těchto míst někdo postavil křížek. To mi kebule nebere.

 Když jsem se vzpamatoval z objevu, kopnul jsem do vrtule, chvostem křížku zamával na pozdrav a vyrazil vstříc sklizeným polím. Musel jsem se pořádně proběhnout a podepsat všechny keře, které jsem cestou minul. Jen tak sem pozvu další zbloudilé kamarády a člobrdy, co se budou pohybovat nedaleko.

 

 

Námi oblíbená místa znáte. Hodně našich čtenářů si přálo, abychom je zpracovali do knihy. Slovo dalo slovo, my vyrazili do Brd. Když vše dobře dopadne, k Vánocům bude kniha v knihovnách lidí, kteří se rádi toulají zapomenutými místy a nádhernou přírodou. Kdo by chtěl, může nás podpořit zde:

 

https://www.hithit.com/cs/project/8369/kniha-s-tulacky-po-brdech

 

Na jaká místa se můžete v knize těšit? Na Lovecký zámeček Vacíkov, vrcholy Beran, Malý Tok, Třemšín, Plešivec, Nad Maráskem a Houpák, počtete si i o tajemném Čertovu vřetenu a zřícenině hradu Valdek. To samozřejmě není vše. V knize bude i nespočet dalších zastávek nedaleko těchto cílů.