Přeskočit na hlavní obsah

Studánka Pod Bůrkem

 

 Nevím, jak je to možné, ale v poslední době mi to připadá, že stále tlapkám do kopce. Když jsem s člobrdicí zdolával brdské vrcholy, divné mi to nepřišlo. Ale nyní, když mým cílem jsou tajemné pěšinky, mi to zvláštní přijde.

 Na druhou stranu vám však musím štěknout, že čím výše na kopci jsem, tím je výlet zajímavější. Běžně potkám spoustu tajemných pěšinek, které musím prozkoumat. Navíc i lesy kolem mne jsou jiné. Takové hustší, jen občas se i na kopci najde místo s vysokými stromy, pod kterými tak rád běhám.

 Tlapkal jsem stále po asfaltce a moc se těšil, až se budu moci proběhnout po tajemné pěšince. Les s vysokými stromy jsem nechal za sebou a nyní jsem tlapkal místem, kde oplocenkla střídá oplocenku a i mimo oplocenky je les tak hustý, že bych do něj nešel, ani kdyby mi sliboval pořádné dobrodrůžo. Vlastně tyto husté lesy dobrodrůžo opravdu nabízejí. Můžete se v nich potkat s kancem, ani nemrknete. Věřte mi, už se mi to stalo. A nebylo to příjemné setkání. Naštěstí vše dobře dopadlo a pořádná divočáčí kámoška vzala svá pyžámková čuňátka a letěla s nimi daleko ode mne. Bohužel tenkrát směrem, kterým jsem chtěl jít i já. Ale v tu chvíli mi to bylo jedno. Byl jsem rád, že se nechce kamarádit.

 Jak jsem si tak tlapkal a vzpomínal na adrenalinové setkání s pyžámkovýma čuňátkama a jejich maminou, les přede mnou se měnil. Po levé tlapce jsem měl stále hustý les, do kterého bych nešel ani pro bednu kostiček, ale po pravé tlapce zničehonic hustý les skončil a všude, kam očadlo dohlédlo, byly nádherné vzrostlé stromy.

 Nevěřili byste, jakou radost jsem měl, když jsem je uviděl. Kopnul jsem do vrtule, zamával člobrdici chvostem na pozdrav a už jsem letěl kupředu, s větrem o závod. Za chvilku jsem stál na měkoučké lesní cestě pokryté jehličím. Co chvilku na mne vykouknul kořen, opodál vysoká tráva. Já si tím vším poletoval a občas popohnal ségruši, která byla po dlouhé době se mnou na výletě.

 Se ségruší jsem se proháněl po vysokými stromy a co chvilku jsem letěl k člobrdici, abych se opět mohl zapojit do blbnutí se ségruší. Jak jsem si tak blbnul a pobíhal, uslyšel jsem čvachtnutí. V tu chvíli famfrňák ucítil takovou vůni, že jsem neodolal. Nechal jsem famfrňák řídit mé tlapky. Letěl jsem s větrem o závod na místo, kam mne nesly.

 Sotva jsem doletěl na místo, zmerčil jsem ségruši, jak se spokojeně rochní v potoce. V mžiku jsem byl u ní a dal se do rochnění. Vrněl jsem si blahem a doufal, že člobrdice jen tak nedorazí. Takové lázně nenacházím každý den. Troška vodičky, troška bahýnka a jehličí. Ta vůně a struktura, to je prostě bájo.

 Nevím, jak dlouho jsem se rochnil. Tak moc se mi v lázních líbilo, že jsem ani nepostřehl, že mne ségruše opustila a dala se na průzkum. To, že jsem v lázních sám, jsem zjistil ve chvíli, kdy jsem zaslechl, jak člobrdice říká ségruši, ať se tváří roztomile, že udělá repre fotku.

 Ač nerad, musel jsem lázně opustit. Když ségruše pózuje, je to obvykle taková psina, že bych o ní nerad přišel. Ostatně, do lázní se mohu opět vrátit. Sotva jsem vstal a otočil se za hlasem, uviděl jsem nádhernou dřevěnou studánku, stojící těsně vedle vysokého stromu.

 Věřte tomu nebo ne, byl jsem opravdu hodně překvapen. Lítal jsem tu kolem s větrem o závod a studánku Pod Bůrkem jsem neobjevil. Tentokrát to byla ségruše, která objevila krásnou studánku kousek od tajemné pěšinky. To mi ovšem nebránilo u studánky zapózovat a později si jí i důkladně prohlédnout.

 Abych pravdu štěkl, nakonec mi nevadilo, že studánku objevila ségruše. Nyní již vím, že jí s člobrdicí mohu pouštět na výlety samotnou s klidným svědomím, že i ona vyčmuchá místa, která by člobrdice nenašla.