Přeskočit na hlavní obsah

Tok

 


 Konečně jsem se dočkal a mohl vyrazit. Že nevíte kam? No přeci na Tok, nejvyšší vrchol Brd. Jeho návštěvu plánuji od začátku mého toulání po Brdech. Jelikož se nachází na dopadové ploše, měla člobrdice strach se na místo vydat. Letos se však opět vrátila k plánování tohoto výletu, zjistila si co nejvíce informací, zabalila batůžek a mohlo se jít zdolat další Brdskou osmistovku.

 Zdolat nejvyšší bod v Brdech nebyla velká výzva. Něco už jsem si v Brdech zažil a musím vám štěknout, že mnohdy se tlapká hůře na šestistovku než na místní osmistovky. Byl jsem proto řádně vyškolen a místo obav jsem se strašně moc těšil. Počasí mi sice úplně nepřálo, ale na mém nadšení mráčky na obloze nic nezměnily.

 Tlapkal jsem si vzrostlým lesem po krásné cestě. Místy jsem tlapkal měkoučkým jehličím, občas byly na cestě kameny. Cesta, která mne vedla stále kupředu, byla trošku ponořena v terénu. Musím štěknout, že to bylo super. Mohl jsem koukat přímo před sebe a viděl jsem vše, co jsem vidět mohl.

 Všude kolem nad cestou bylo kamení. Malé kamínky místy pokrývalo borůvčí, ale po většinu cesty si očadla prohlížela různobarevný vřes. Co chvilku se uprostřed cesty objevila louže. Takové louže, jako cestou na Tok, jen tak někde neuvidíte. Jsou obrovské a hluboké. Místy jsem jimi probíhal a dokonce i bříško si namočil.  To je s mou velikostí co štěknout.

 Už ani nevím, kolik louží jsem minul. K mému překvapení v nich je čilý život. V nejedné jsem našel roztodivné zvířátko a dvou nožkách a ocásku, jak je ponořené ve vodě. Člobrdice říkala, že pulce už roky neviděla. A tady jich žije. 

 Jak jsem tak pokračoval přímo za famfrňákem, kebulí se mi honily myšlenky o místních zvláštních obyvatelích. Něčím jsem se přeci zabavit musel, když jsem musel tlapkat pouze po cestě. Ke všemu pouze po značené, protože chodit mimo cesty je tu přísně zakázáno.

 Jak jsem si tak přemýšlel, ušadla zaslechla hlasy lidí. Musím štěknout, že i cestou jsem jich pár potkal, ale rozhodně ne tolik, kolik jich nyní slyšela ušadla. Pomalu jsem zrychloval krok. Moc často se mi nestává, že bych v Brdech potkal člobrdu, natož tolik člobrdů. To jsem musel jít zkontrolovat.

 Tlapka střídala tlapku a chvost si spokojeně vtěl do kroku. Oběhl jsem další velkou louži, prošel rovně přes rozcestí a už jsem byl u člobrdů. Bylo jich tu tolik, že bych je ani nespočítal. Někteří přišli pěšky, jiní přijeli na kole. Co mne hodně překvapilo, bylo, že jsem potkal pouze jednoho psího kámoše. Přitom příroda všude kolem svádí k návštěvě a i přes možnost pohybu pouze po stezce je místo pro psíky ráj.

 Prošel jsem davem člobrdů a mířil přímo za famfrňákem. Jako magnet mne přitahoval kříž tyčící se z hromady kamení. Ten jsem musel jít omrknout. K mému velkému překvapení tu byla fronta na focení. Fronta v Brdech, to zní zvláštně. Ale i takový jev zde můžete zažít.

 Po chvíli se konečně uvolnilo místo u kříže a já se mohl nechat zvěčnit na nejvyšším bodě Brd. To bylo všechno, co jsem stihnul. Na průzkum nebyl čas. Za člobrdicí byla fronta dalších člobrdů, co se chtěli u kříže vyfotit. Až se sem vypravím příště, raději vyrazím v týdnu. A mnohem dříve, než tentokrát.

 Kdo se bude chtít v mých stopách na Tok vydat, doporučuji mu vybrat si den v týdnu bez střeleb. Kdy se střelby v Brdech konají, najdete na mé Facebookové zdi. O víkendu je vrchol v obležení turistů a vůbec si jej neužijete.

 Armáda již dopadovou plochu ke cvičení nevyužívá, ale může se stát, že ji uzavře. Je proto lepší se podívat, kdy probíhají střelby v Jincích. Údajně by dopadovou plochu uzavřela právě v době konání střeleckého cvičení.

 Odkud jsem se na Tok vydal a kam jsem z Toku poračoval, to vám štěknu v připravované knize, jejíž vznik můžete podpořit nejen jejím zakoupením zde: https://www.hithit.com/cs/project/8369/kniha-s-tulacky-po-brdech. Předem vám moc děkuji za podporu.