Přeskočit na hlavní obsah

Vyhlídka Beran

 

 Tlapkal jsem po měkoučké lesní cestě pokryté mechem a jehličím stále do kopečka. Všude, kam očadlo dohlédlo, rostly vysoké stromy. Co chvilku mezi nimi vykoukla skalka nebo balvan, které jsem musel běžet zkontrolovat.

 Cesta rychle ubíhala, ale stoupání nebralo konce. Občas jsem se proběhl borůvčím, občas mechem. Balvany a skalky mne přitahovaly jako magnet. Čím výše na kopci jsem byl, tím více kamení jsem míjel. Z balvanů se však stávaly kameny a z kamenů kamínky. Jen skalky rostly a nakonec se spojily se v jednu velkou skálu.

 Sotva jsem doběhl na kopeček, nestačil jsem se divit. Všude kolem mne byl mech a mezi ním vyskládané kameny do různých tvarů. Objevil jsem kamenný kruh, který měl co kousek kamennou hromádku. Uprostřed kruhu jsem objevil hromádku největší a nejvyšší. K hromádkám jsem se bál přiblížit. Kdo mne zná, ví, proč mne člobrdice nazývá buldozerem. Raději jsem si hromádky prohlédl z dálky a vydal se po pěšince mezi stromy na skálu.

 Nejen mé natěšení, ale i vidina posledního stoupání mne popoháněla kupředu. Párkrát jsem skočil a už jsem byl na skále. Sotva jsem na skálu doskočil, les přede mnou se rozestoupil a já koukal přes špičky stromů do dáli. Všude, kam očadlo dohlédlo, byl vidět hluboký les a nebe.

 Když jsem se dokochal vyhlídkou, otočil jsem se a chtěl se vydat zpět k člobrdici. Jaké však bylo mé překvapení, když jsem ze skály uviděl spoustu pěšinek a další kopec. Jak lehce se mi tlapkalo na skalní vyhlídku, když jsem si myslel, že je to mé dnešní poslední stoupání, tak těžce se mi z vyhlídky odcházelo.

 Jakmile jsem byl zpátky na jehličí a mechu, všechny těžkosti jsem pustil z kebule. Raději jsem famfrňákem pořádně zavětřil, našponoval ušadla a už prozkoumával pěšinky. Tlapkal jsem pohodovým tempem a do kroku si vrtěl chvostem.

 Nevěřili byste, co všechno jsem na pěšinkách objevil. Tolik kamenných hromádek všech možných tvarů a rozměrů. Jen jediné měly společné. Všechny hromádky byly precizně navrstvené kameny, které netuším, jak drží pohromadě. Nejen hromádky kamení jsem vyčmuchal. Čím více pěšinek jsem prozkoumal, tím více nových jsem objevil. Tolik pěšinek na jednom místě, to se jen tak nevidí.

 Ani nevíte, jak moc jsem byl rád, když se ke mne připojila člobrdice a mohl jsem pokračovat dál. Tak jsem se těšil na snad poslední dnešní výstup, že jsem kopnul do vrtule a kopeček vyběhl rychlostí blesku. Prosvištěl jsem kolem ohniště přímo za famfrňákem a v mžiku jsem stál u kříže na skále. Tady mi bylo jasné, že mé stoupání je u konce.

 Nestál jsem u obyčejného kříže na obyčejné skále. Nyní už jsem věděl, že stojím na vrcholu Beran s parádní vyhlídkou na hluboké lesy. Kdysi dávno by mne taková vyhlídka moc nenadchla. To jsem však byl ještě mladý Frája a myslel si, že procházky hlubokými lesy jsou samozřejmostí. Jenže v posledních letech zjišťuji, že i mé oblíbené hluboké Brdy se mění. Naštěstí ne tak rychle, jako ostatní krásné lesy co znám, ale přesto mne to znepokojuje. Vyhlídka na města, pole a louky mne neomrzela, ale z vyhlídek na hluboké lesy mám opravdu obrovskou radost.

 Pohled na hluboké lesy mne tak fascinoval, že jsem ani nepostřehl, že ke mne  dorazila člobrdice. Vůbec netuším, jak dlouho stála vedle mne a kochala se výhledem. Jako správný parťapka jsem počkal, až člobrdice nabere síly a vyrazil jsem z vrcholu a vyhlídkového místa Beran pěšinkou po pravé tlapce do stále ještě hlubokých Brd. Cesta mne vedla nádherným chodníčkem obehnaným kamením. Stejné místo jsem ještě nikdy nikde jinde nepotkal. Tato cesta je příjemným zakončením výletu na vrchol Beran.