Přeskočit na hlavní obsah

pomník Miroslava Chlupsy

 

 Dnes vám štěknu o pomníku, který jsem objevil cestou na nejvyšší vrchol Brd, Tok. Pomník byl zhotoven na památku lesníka Miroslava Chlupsy, který byl vedoucím Lesní správy Obecnince. Za sebe musím štěknout, že byť jsem tohoto člobrdu nikdy nepoznal, je za ním kus skvělé práce, kterou můžete obdivovat i vy. Stačí se vypravit do Brd, kde to měl tak rád.

 Tlapkal jsem nádherným hustým lesem po kamenité cestě. Do kroku mi zpívali ptáčci, nad kebulí se mi honily mráčky, co chvíli zafoukal vítr. Cesta mi utíkala krásně od tlapek a já si užíval každé místečko, kterým jsem procházel.

 Dnes jsem musel tlapkat pouze po cestě. Člobrdice hlídala turistické značení a já své tlapky, aby mne nezanesly, kam nemají. To se ví, nebylo to snadné. Co chvilku byly v pořádném pokušení. V hlubokém lese udržet tlapky na cestě problém nebyl. Kde však nebyl pouze hluboký les, ale kde rostlo borůvčí a vřes, tam se tlapkám po cestě moc tlapkat nechtělo.

 Příroda kolem mne se pomalu začala měnit. Les byl čím dál tím hustší a stromky nižší. V těchto místech se lesní cesta proměnila v super bájo lázně, místy v bazén. To se ví, lázně jsem musel prubnout, ale o mrňousek dál jsem se smočil spolu s pulci v čisté vodičce. To, že poněkud kvetla, to vadí pouze některým člobrdům. Mne ani pulcům rozhodně ne.

 Sotva jsem vylezl z louže, ocitl jsem se na rozcestí. Kamenitá cesta se trošku změnila. Už byla více zpevněná. Vydal jsem se po ní doleva. Po levé tlapce jsem měl krásný hustý les, po tlapce pravé spoustu nízkých rozčepýřených stromků. Tlapkal jsem z mírného kopečka, co chvilku jsem se minul s cyklisty. K mému překvapení jeli pomalu a brali mne obloukem. To se mi moc často nestává.

 Než jsem se nadál, byl jsem na dalším rozcestí. Přímo přede mnou byla krásná dřevěná chata, která byla v obležení člobrdů. Tolik člobrdů jsem v Brdech nepotkal, ani nepamatuji. Člobrdice mi řekla, že jsme na rozcestí U Carvánky.

 Tady jsem se vydal doleva. Minul jsem studánku a pokračoval dále zpět k lesu. Po pravé tlapce jsem měl dlouhou louku s mladými stromky v ohrádkách. Po levé tlapce rostly jehličnaté stromy. Čím dále jsem od chaty Carvánky byl, tím méně člobrdů kolem mne bylo.

 Jak jsem tak tlapkal krásnou přírodou a užíval si chvíli tady a teď, po levé tlapce jsem objevil pomník Miroslava Chlupsy. Ten jsem si musel prohlédnout. Člobrdice mi řekla, že to byl místní lesník, které měl okolí Carvánky moc rád. Musím vám štěknout, že je to vidět. Kdyby místo neměl moc rád, určitě by nebylo tak hezké. Vím, ne všechno je jeho práce. Ale práce pana Chlupsy je na místě stále znát a pevně věřím, že ještě dlouho to tak bude.