Přeskočit na hlavní obsah

Studánka Beranka

 

 Studánku s krásným jménem Beranka, jsem nemusel moc dlouho hledat. Dotlapkal jsem k ní po měkoučké lesní cestě vedoucí pod vysokými stromy. Měl jsem moc velké štěstí, že jsem ke studánce vyrazil z vrcholu Beran.

 Vyhlídky na vrcholu Beran jsem nechal za chvostem a pomalu zamířil po kamenných schodech do hlubokého lesa. Nad kebulí s mi honily mraky a cestou na mne dopadlo i pár kapek. Nevím, jak je to možné, ale kdykoli jsem se k vrcholu Bran přiblížil, vždy se obloha zatáhla a já měl co dělat, abych dešti utekl.

 Tlapkal jsem krásnou lesní cestou. Kamenné schody nechal za chvostem a kousíček cesty tlapkal po zpevněné cestě. Sotva jsem zmerčil krásnou lesní cestu, opustil jsem cestu zpevněnou a vydal se po ní.

 Cesta mi utíkala krásně od tlapek. Svištěl jsem z kopečka po měkoučké lesní cestě. Všude, kam očadlo dohlédlo, rostly vysoké stromy. Jen v dáli jsem viděl hustý les. Tlapkal jsem z kopečka, co mi tlapky dovolily. Co chvíli mi do kožíšku spadlo pár kapek deště a v mžiku bylo opět po dešti. Toto zvláštní deštivé počasí mne doprovázelo až ke studánce.

 Prosvištěl jsem několik malých zatáček, pak jednu velkou a najednou se objevila. V hlubokém lese pod vysokými stromy po pravé tlapce očadla zmerčila nádhernou dřevěnou studánku. Nebyla daleko od cesty, ale kdybych nebyl pozorný, snadno bych ji minul.

 Sotva jsem studánku zmerčil, opustil jsem lesní cestu a rozeběhl se k ní. Po pár skocích jsem byl na místě. Prosvištěl jsem kolem sezení a tajemné schránky. Opatrně jsem prošel po dřevěné lávce a už jsem měl kebuli strčenou pod stříškou. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že je studánka bez vodičky. Co bez vodičky, studánka byla tak vyprahlá, že po vodičce nebylo ani památky.

 Je pravda, že letos jsem objevil hodně studánek bez vodičky. Ale studánka Beranka byla tak vyprahlá, že nebylo znát, kdy v ní vodička byla naposledy. Takových studánek jsem naštěstí moc nenašel. Snad jednu nebo dvě. Ale i to je moc. I přesto se však vyplatí studánku navštívit. Je to krásný cíl výletu v nádherné přírodě.

 Ještě jsem vám neštěkl, proč jsem měl štěstí, že jsem ke studánce vyrazil z vrcholu Beran. Moc často se mi nestává, že bych tlapkal z kopečka. Obvykle se škrábu do kopečka. Když vyrazíte k Berance druhou stranou a budete na vrchol Beran pokračovat, budete stoupat do pořádného a dlouhého kopce. Proto je lepší vyrazit na vrchol Beran, pokud ho chcete navštívit, a pokračovat k Berance. Ne, že byste na vrchol Beran nestoupali. Ale na místě jsem byl již několikrát a nejvíce mi vyhovovalo vyjít na vrchol a poté přijít k Berance.