Přeskočit na hlavní obsah

Studánka

 

 Ještě dnes vám štěknu o krásném místečku v přírodním parku Pod Štědrým. Dnes to bude od studánky, která nenese žádné jméno, což je velká škoda. Najdete ji pod lesem u louky, kousek od Velkého Přebudovského rybníku. Je mrňousek od přístřešku s názvem Tady je Krakonošovo a vrchu Ve Vrchu.

 Vrch Ve vrchu jsem nechal za chvostem. Mraky nad kebulí začaly houstnout a já se bál, že nedojdu domu se suchým kožíškem. Prosvištěl jsem kluzkou lesní cestou z kopečka rychlostí blesku a už jsem stál na cestě, která mne k odbočce přivedla. Zabočil jsem doprava a pokračoval rovnou za famfrňákem.

 Les přede mnou se změnil. Už jsem netlapkal hustým lesem s rozčepýřenými stromky. Po pravé tlapce jsem měl nádhernou bučinu, po tlapce levé místo porostlé maliním a ostružiním a za ním vysokou bučinu.

 Cesta, po které jsem tlapkal, se změnila. Z kluzké lesní cesty se stala cesta plná super bájo lázní. Takové lázně se jen tak nevidí. Navíc tu nikdy nebyly. Až nyní. Když se ségruše rozeběhla, měla co dělat, aby vodu rozrazila. Měla ji až nad břicho. Tudy procházet člobrdice, tak má lázně dobře po kolena. Já když viděl ségruši, jak má problém vodu rozrazit, raději jsem šel suchou tlapkou vedle cesty.

 Pomalu jsem tlapkal stále za famfrňákem. Za chvilku jsem byl u rozcestí, odbočil jsem doleva a konečně jsem se vydal i já slušně po cestě. Tlapky se mi bořily do super hustého bahýnka. To byl tak bájo pocit a ta vůně. Člobrdice klouzala vedle cesty a ségruše byla všude, kam očadlo dohlédlo. Chvilku přede mnou, chvilku za mnou, ale stále v pohybu.

 Dokud se lesní cesta nezačala svažovat, stále jsem tlapkal prima bahýnkem. Kolem mne, kam očadlo dohlédlo, byla bučina, která pomalu začínala měnit barvu. Je to zvláštní. O mrňousek dříve není po podzimu skoro ani památky a tady už přichází.

 Kebulí se mi honila spousta myšlenek a já si málem ani nevšiml, že cesta, po kterém jsem tlapkal, již není super láznivá, ale lehce klouzavá. Pomalu jsem dotlapkal pod kopec a najednou jsem měl za chvostem les a před sebou louku. Jen párek vysokých stromů mi připomněl, že bych se měl zastavit u studánky, ke které tak rád chodím. I když, abych pravdu štěkl, v poslední době jsem se toulal Brdy a k této studánce jsem opět dlouho nezavítal.

 Prosvištěl jsem kolem stromů a zjistil, že studánka je stále na svém místě. Když mi jí člobrdice otevřela, ujistil jsem se, že už je v ní opět vodička. Nyní už mi zbývalo pohlídat člobrdici, aby na místě zanechala překvapení pro všechny, co půjdou v našich stopách, a mohl jsem se vydat k domovu. Čekala mne ještě cesta dlouhá a mokrá.