Přeskočit na hlavní obsah

Ve Vrchu

 


 I dnes vás zavedu do přírodního parku Pod Štědrým. Zastávku u Krakonoše nechám za chvostem a vydám se na vrch Ve Vrchu. Vím, o místě jsem vám již jednou štěkal. Jenže tentokrát jsem se vydal jinudy a prozkoumal tak okolí, o kterém jsem vám ještě neštěkl.

 Přístřešek Tady je Krakonošovo jsem nechal za chvostem, vrátil jsem se zpět na křižovatku, která mne k němu dovedla. Nezabočil jsem doleva, do hustého lesa, ale vypravil jsem se přímo za famfrňákem kolem skládky dřeva a pole po mlaskavé cestě pokryté tenkou vrstvou bahýnka. To byla prochajda. Tlapky mi klouzaly tak, že jsem si připadal jako v zimě na zamrzlém rybníku. Jenže ze zamrzlého rybníka nejsem bahnivý Frája, ale krásný čistý Frája, možná s ledem v kožíšku.

 Svištěl jsem kolem pole, co mi tlapky a bahnivá cesta dovolily. Po pravé tlapce jsem měl les, po levé tlapce pole a krásnou vyhlídku. Očadla koukala přes pole a louku na les přírodního parku Pod Štědrým v místě Samot a nejenom tam. Až tak daleko bylo vidět.

 Tlapkal jsem stále za famfrňákem, les po pravé tlapce se každou chvilku měnil. Ze začátku krásný hustý les se za kazatelnou proměnil v mladý les plný rozčepýřených stromků, aby se v mžiku opět vrátil les s vysokými stromky. Protlapkal jsem kolem keřů a najednou jsem měl po pravé tlapce cestu, které jsem si nikdy předtím nevšiml. Vím, bývala tu cesta sotva znatelná, ale nyní je tu opět cesta, která je vidět již z dálky a dá se po ní tlapkat. Tu jsem prozkoumat musel.

 Počkal jsem na člobrdici se ségruší a vydal doprava. Na dva kroky dopředu jsem se o jeden krok svezl zpět. Tlapky mi tak klouzaly, že jsem byl rád, že jdu alespoň trošku dopředu. Naštěstí netrvalo dlouho a prudší kopec vystřídala skoro rovinka. To už se mi tlapkalo, jedna radost.

 Přímo přede mnou mne přivítala bučina. Na zemi spousta popadaného listí, občas jsem zmerčil kámen pokrytý mechem. Co mne však hodně překvapilo, byly skoro zelené koruny stromů, pod kterými jsem tlapkal. To jsem se těšil, že uvidím krásný podzimní les, ale až na bahýnko na cestě, se tu podzim o slovo ještě nehlásil.

 Pobíhal jsem pod buky kousek od člobrdice. Co chvilku jsem oběhl kámen, jinde spadlou větev. Než jsem se nadál, zjistil jsem, že stojím na vrcholku. Ptáte se, jak jsem poznal, že jsem opravdu na vrcholku? Protože jsem stál na místě, odkud už nebylo možné pokračovat výše. Ať jsem se chtěl vydat jakýmkoli směrem, už jsem musel jít níže. To bylo přesně to místečko, které jsem hledat.

 Sotva jsem zjistil, že jsem opět na vrchu Ve Vrchu, nechal jsem se člobrdicí zvěčnit a už jsem tlapkal prozkoumat místní kámoše. Famfrňák jich větřil tolik, že by bylo, abych nezjistil, kudy tudy chodí a kolik jich tu je. Jen žádného potkat jsem raději nechtěl. Setkání s divočáky a jejich pyžámkovými čuňátky mi jednou stačilo. A potkat jelena s laní, to by byla taková náhoda, že jsem o ní raději ani nepřemýšlel.

 Když jsem měl okolí důkladně prozkoumané, tlapkal jsem zkontrolovat člobrdici, zda nezapomněla na vrcholku nechat překvapení pro tuláky, kteří půjdou v mých stopách. Holka je to šikovná, krásně vše co měla, vyskládala na místo, aby překvapení našel každý malý svišť i velký člobrda. Snad se vám bude překvapení líbit. A nezapomeňte, opět je na místě pouze pár kousků. Chce to mít očadla v pohotovosti a pořádně koukat pod nohy. Kdo hledá, určitě najde.