Přeskočit na hlavní obsah

Pamětní kámen výroby stříbra

 

 Tentokrát vás zavedu na místo, kde se již ve 14. století vyrábělo stříbro z místních rud. Toto místo najdete v hlubokých lesích chráněné krajinné oblasti Brdy, v místech kousíček od studánky U Prokopa. Na místě je velký kámen s pamětní deskou, který je vidět od cesty. Na mapách však toto zastavení nenajdete. Najdete jen zmínku o přístřešku, pod kterým si můžete odpočinout.

 Tlapkal jsem po asfaltové cestě chráněné vysokými stromy. Studánku U Prokopa jsem nechal za chvostem a stoupal do mírného kopečka. Cesta mi utíkala krásně od tlapek a já byl moc zvědav, co ještě uvidím. Věděl jsem, že něco objevit musím. Vždyť by bylo zvláštní, kdyby tato krásná příroda žádné překvapení neukrývala.

 Tlapky mne nesly stále kupředu a já nestačil valit očadla. Tlapkal jsem pod vysokými stromy. Smrky střídaly borovice a modříny a občas jsem zmerčil i majestátní dub. Pod stromy bylo tolik borůvčí, že bylo až zvláštní, že široko daleko nemají moji místní kámoši vyšlapanou pěšinku.

 Koukal jsem stále kupředu a prohlížel si okolní les z asfaltové cesty. Co chvilku rovinku vystřídal val. Kde nebyl val, byla velká prohlubeň. Ze začátku jsem změnám v terénu nevěnoval velkou pozornost. Zaujaly mne, to ano, ale na důvodem, proč na místě valy a prohlubně jsou, jsem si kebulínu nelámal. Jak se později ukázalo, dobře jsem udělal. Jejich přítomnost se na povrch prodrala dříve, než by sem jí čekal.

 Tlapkal jsem stále kupředu a rozhlížel se kolem sebe. Poslouchal jsem šustění větru ve větvích, užíval si parádní vůni lesa, kterou famfrňák větřil a chvostem jsem si spokojeně vrtěl do kroku. Tlapkal jsem, co tlapka tlapku mine, když očadla zmerčila něco, co do okolní krajiny vůbec nezapadalo. V tu chvíli se tlapky daly do pohybu a než jsem se nadál, už jsem svištěl kupředu.

 Ušadla mi vlála ve větru a já letěl kupředu, aniž bych věděl kam. Prosvištěl jsem kolem několika stromů, když se znenadání mé tlapky zastavily. Zastavily u obrovského kamene, který do okolní přírody vůbec nezapadal. Kde ten se tu vzal, bylo mi záhadou. Takový šutr v místech, kde po kamení není ani památky.

 Stál jsem na místě a prohlížel jsem si objev, který mi kebulína nebrala. Ze začátku raději z dálky. Když jsem si byl jist, že to není žádná čertovina, vydal jsem se k balvanu blíže. K mému překvapení jsem na balvanu naše tabulku. Tu mi o chvilku později přečetla člobrdice. Stálo na ní, že stojím na místě, kde se od 14. století z místních rud vyrábělo stříbro.

 V tu chvíli mi doštěklo, proč je místní kousek lesa úplně jiný než les, který je široko daleko. Valy a prohlubně najednou dávaly smysl. Určitě jsou pozůstatkem výroby stříbra, které se tu po staletí vyrábělo.