Přeskočit na hlavní obsah

Studánka Pod Ohrádkou

 

 Dnes vám štěknu o studánce Pod Ohrádkou. Krásné studánce dokonale ukryté před zraky všech, kdo kolem pouze procházejí.

 Tlapkal jsem měkoučkou lesní cestou do mírného kopečka. Všude, kam očadlo dohlédlo, rostly vysoké jehličnany. Zem byla pokryta koberci keříků borůvčí. Jen občas koberec z borůvčí vystřídal koberec z mechu. V těchto místech jsem občas zmerčil i starý pařez. Zkrátka tlapkal jsem krajinou a připadal si, jako bych byl v pohádce. Zda mé okolí mi připomínalo pohádku nedotčenou přírodou, nebo k tomu dopomohla inverze, kdo ví.

 Čím déle jsem tlapkal, tím byl kopeček prudší. Cesta byla pokrytá jehličím a stále bylo na co se koukat. Čím jsem však byl výše, tím byla mlha hustší. Stromy, které jsem ještě pod kopečkem viděl v celé jejich kráse, se halily do mlžného oparu. Stále byly majestátní, ale nyní navíc ještě působily tajemně.

 Rozhlížel jsem se kolem sebe a nevěděl, kam se mám koukat dříve. Občas jsem v borůvčí zmerčil pěšinku, která vedla do hloubi lesa. V mlze jsem se ale bál, vydávat se na dlouhý průzkum. Na ten krátký jsem si však troufnul.

 Prozkoumal jsem nejednu pěšinku. Nejednou jsem běžel po pěšince vyšlapané v borůvčí z kopečka, abych se u prvního pařezu otočil a svištěl zpátky k člobrdici. Nejednou jsem prosvištěl mezi smrky, abych zjistil, že pěšinka vede dále do hlubokého lesa. Dokonce jsem několikrát pokoušel štěstí a zkoumal pěšinku z druhé strany cesty, vedoucí do kopečka. Ani zde jsem však nepotlapkal. Dokonce jsem se musel kvůli mlze vracet k člobrdici dříve.

 Jak jsem tak pobíhal po pěšinkách, cesta mi utíkala za tlapkami a já se zničehonic ocitl na kopečku. Hustý pohádkový les jsem měl pouze po levé tlapce. Po pravé tlapce jej vystřídalo místo osázené stromky, které se až za několik let představí v celé své kráse.

 Mlha se rázem rozplynula a já se kochal pohledem do okolí. Po levé tlapce jsem měl tolik pěšinek, že bych je nespočítal. Po pravé tlapce, to byla jiná. Mezi mladými stromky jsem zmerčil jen jednu širokou vyšlapanou pěšinku zvoucí mne na návštěvu. To se ví, neodolal jsem a s člobrdicí za chvostem jsem se vydal na průzkum.

 Lesní cestu jsem nechal za sebou a už jsem tlapkal po pěšince z mírného kopečka. Ať jsem se kouknul, kam jsem se kouknul, viděl jsem pouze nevysoké stromky. Minul jsem přístřešek pro člobrdy vybízející k odpočinku a pokračoval stále dále, přímo za famfrňákem.

 Pěšinka, po které jsem tlapkal, se pomalu zužovala. Po pravé tlapce jsem místy potkal uříznutý stromek ležící vedle cesty. Proč byl chudák odříznut, to mi ani jeden nepověděl. Chvilku jsem si tím lámal kebuli, ale na nic nepřišel. Zato jsem však objevil místo, které bych tu nehledal.

 Jak jsem tlapkal s kebulí plnou myšlenek stále dále po pěšince, čas mi utíkal, ani nevím jak. Tím, ani utlapkanou vzdáleností jsem si kebulínu nelámal. O to větší tak bylo mé překvapení, když se přímo přede mnou mladé stromky rozestoupily a já stál před dřevěnou chatkou, ze které vytékala průzračná vodička.

 Jak již správně tušíte, objevil jsem další brdskou studánku. Studánku, ze které vytékala spousta čisté a svěží vodičky. Pod stříškou studánky dokonce i kapradí rostlo a ještě v prosinci bylo zelené. To se ví, vodičku jsem musel z potůčku ochutnat. A člobrdice? Ta si dopřála vodičku přímo ze studánky. Vodička z ní vytéká trubkou, takže osvěžit se tu může opravdu každý. I hrneček je u studánky připraven pro každého tuláka, který ke studánce zavítá.