Přeskočit na hlavní obsah

Přírodní park Pod Štědrým

 

 Tentokrát vám štěknu o přírodním parku Pod Štědrým. Spoustu míst z něj již znáte, ale park jako celek, jsem vám ještě nikdy nepředstavil. Byla by škoda, abyste nevěděli, že do přírodního parku Pod Štědrým můžete vyrazit jen tak, třeba na procházku lesem, ve kterém s nejvyšší pravděpodobností nikoho nepotkáte. Tedy samozřejmě mimo mne, ségruše a člobrdice. Když totiž nejsem v mých oblíbených Brdech, bývám tady.

 Do přírodního parku Pod Štědrým vede spousta cest a cestiček. Některé jsou zpevněné, jiné lesní, někdy vás do něj zavede pěšinka mezi stromy. Já mám nejraději cesty lesní. Ty bývají měkoučké, obvykle pokryté jehličím. Ty mne vedou pod vysokými stromy a mění se na sotva znatelné pěšinky. A po pěšinkách se dostanete na místa většině lidí neznámá. Ty já mám moc rád.

 Musím vám štěknout, že ne všechna místa kolem pěšinek projdete suchou tlapkou. Třeba kolem rybníků pěšinky obvykle protínají mokřady. Když se však na pěšinkách držíte, projdete suchou tlapkou. To oceňuje hlavně člobrdice. Mne ani ségruši v těchto místech na pěšinkách obvykle nepotkáte. To by nebyla žádná legranda pro můj kožíšek. Já se v těchto místech musím vždy pořádně proběhnout a zamaskovat. Pak mohu běžet po pěšince dále.

 Snad u každého rybníka v lesích přírodního parku je i vrcholek. Některý má jméno, jiný je beze jména. Že člobrdové vrcholek nepojmenovali, vůbec neznamená, že se na něj nevyplatí vyrazit. Některé vrcholky jsou schované v bučině a kolem nich je kamenné moře. Na některé vrcholky vyjdete lesní pěšinkou a v cíli vás čeká skalka, případně triangulační bod.

 V neposlední řadě je přírodní park Pod Štědrým plný ukrytých studánek. Že nevíte, jak si takovou studánku představit? No přeci tak, že není zakreslená v člobrdí mapě. Těch je tu také hodně a obvykle na ní narazím náhodou. Třeba zrovna nedávno jsem jednu takovou našel na Samotách. Krásná dřevěná studánka stojí za domkem u rybníka schovaná ve vysoké trávě. Vede k ní jen několik pěšinek a potřebujete opravdu bystrá očadla, abyste jí zmerčili.

 Ač se to nezdá, přírodní park Pod Štědrým skýtá mnoho krásných míst. Obklopuje svůj nejvyšší vrchol nesoucí jméno Štědrý. Tuto místní dominantu nelze přehlédnout. Když se na vrchol vydáte, pořádně si zastoupáte. Byť se nezdá, ještě jsem neobjevil na tento vrchol cestu, která by na poslední chvíli nezačala prudce stoupat. Když však nepovolíte a dotlapkáte do cíle, dorazíte na místo, na které jen tak nezapomenete.

 Co na Štědrým objevíte, to vám neproštěknu. O tomto cíli se ani v mapách nedočtete, tak by byla škoda, připravit vás o překvapení. Co vám však štěknout mohu je, že se budete opravdu divit. Vycházka na dominantu přírodního parku Pod Štědrým stojí za to. Vydat se na ní můžete i po naučné stezce a cestou využít několika míst k odpočinku. Dokonce se můžete i osvěžit v místní studánce, která nese krásné jméno Dobrá voda.

 Tak už víte, proč mám přírodní park Pod Štědrým tak rád. A co vy? Půjdete jej navštívit?